Franz Monjau

Franz Monjau

Doğum: 30 Ocak 1903

Köln, Almanya.

Ortaokuldan sonra, nihayet sanat eğitimine geçerek Franz, Duesseldorf Güzel Sanatlar akademisinde ressamlık okudu. Geleneksel resme karşı çıkan öncü gruba katıldı. Daha sonra lisede sanat dersleri verdi. Yahudi karşıtlığı kadar, faşizm eğilimi de Franz için korkutucuydu. Ailesi nedeniyle yalnızca yarı Yahudi olduğu için kendi güvenliği için pek de kaygılanmıyordu.

1933–1939: Franz'ın otuz yaşına girdiği gün Hitler Almanya şansölyesi oldu. Beş ay sonra Franz tutuklandı. Nazi yasalarına göre “Mischlinge” (karışık ırk) olarak sınıflandırıldı ve ressamlık, sergi açma ve öğretmenlikten men edildi. Eşinin de öğretmenlik yapması yasaklandı. Çünkü “Ari olmayan biriyle evliydi”. Bir müze müdürü gizlice iş verdiyse de, Gestapo durumu ortaya çıkardığında Franz işten çıkarıldı. Naziler savaşın başlamasının ardından Franz'ı fabrikada çalıştırdı.

1940–1944: Franz ve eşi Nazi karşıtı yeraltı örgütlenmeye yardım etmeyi başardı. Ancak eşi askerî bir hastanede çalıştırılmak üzere Berlin'e gönderildi. 1943'te Müttefikler’in bombaları Monjauların evlerini ve Franz'ın neredeyse tüm sanat eserlerini yerle bir etti. Sonra Musevilikten Katolikliğe geçen annesi Theresienstadt gettosuna sürgün edildi. Bombalama sürüyordu. Naziler “Mischlinge”yi sürgüne göndermeye başlandığında, Franz saklandı. 1944 sonbaharında yeri bulundu. “Meslekî eğitim kampında” çalıştırıldı ve sonra Buchenwald toplama kampına götürüldü.

Franz 28 Şubat 1945'te Buchenwald'daki tıbbî araştırmaların yapıldığı barakalarda hayatını kaybetti. Kamptan kaçak olarak çıkarılan, eşine gönderdi son notta şöyle yazıyordu: “Buchenwald'dayım. En iyi dileklerimle. Franz.”

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.