Frederic Bernard

Frederic Bernard

Doğum: 7 Ağustos 1912

Çernivtsi, Romanya

Frederic, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Çernivtsi'de (Chernovtsy) dünyaya geldi. Babası bir avukat ofisinde baş memurdu. Annesi ise piyanistti. Frederic'in ailesi, Çernivtsi'nin hatırı sayılır büyüklükteki Yahudi topluluğunda etkindiler. 1930'da Frederic Prag, Çekoslovakya'daki Alman Üniversitesi'nde tıp okumaya başladı.

1933–39: Prag'dan 1933'te ayrıldım. Eğitimimi tamamlamak için Fransa'ya ve ardından İtalya'ya gittim ve 1936'da mezun oldum. Hitler'den kaçmak için Avrupa'dan ayrılmak istedim. İngiliz Tıp Konseyi'ne üyelik başvurusunda bulunarak kaçmaya çalıştım. Ancak plan hiçbir zaman başarıya ulaşmadı. İtalya'dan Çernivtsi'ye, ardından Romanya'nın bir bölgesine döndüm ve Romanya'da doktorluk yapabilmek için ruhsat aldım.

1940–44: 1940'ta Gusti Klier'le evlendim. 1941'de Naziler ilerleyince Transdinyester'e sürüldük. Transdinyester'den Macaristan'a kaçmaya çalıştık ancak Güney Polonya'daki bir Yahudi gettosunun olduğu Koroluvka kasabasında yakalandık. Gettonun dışında, yakınlardaki Bilcze Zlota kasabasında yaşama ve doktorluk yapma iznim vardı. Nisan 1942'de Koroluvka'daki gettoya döndüm. Getto tasfiye edilirken tavan arasında saklanıp Polonya yeraltı örgütünün üyeleri tarafından korunduğum ormana kaçarak kurtuldum. 1943'te Sidor Kovpak'ın önderlik yaptığı Sovyetler partizan grubuna katıldım.

1944'te Frederic yeni kurulan Polonya ordusuna katıldı. Frederic, savaştan sonra birkaç yıl İtalya'da yaşadı. 1949’da eşiyle beraber Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.