Frederik Polak

Frederik Polak

Doğum: 1883

Amsterdam, Hollanda

Frederik, dindar bir Yahudi ailede büyüdü. Babası, Yahudi kutsal metinleri katibiydi. Frederik, muhasebe okudu ve sertifikalı bir serbest muhasebeci oldu. Babasının ölümünden sonra üç kız kardeşi, görme engelli ağabeyi ve annesine destek oldu. 20'li yaşların ortasındayken evlendi ve bir yuva kurdu.

1933–39: Evde bir Yahudi göreneği ortamı oluşturmak, Frederik ve eşi için önemliydi. Sebt ve Yahudi bayramlarını dört çocuklarıyla birlikte kutlamayı severlerdi. 1937'de Frederik'in oğlu Jacob, sertifikalı vergi müşaviri olmak için girdiği sınavı geçince babasının muhasebe şirketine katıldı. Frederik, sıklıkla yardım kuruluşları için çalışır ve onlardan en az ücreti alırdı. Bu nedenle geliri düzensiz ve azdı.

1940–43: Almanlar'ın 1940'ta Hollanda'yı işgal etmesinden sonra Frederik'in şirketi, Amsterdam'dan gelen Yahudileri "kayıt altına almak" için mesai yapmaya başladı. Almanlar, tüm Yahudilerin listelenmesini istiyordu. Hollandalı Yahudiler'in 1942'de sürülmelerine karşın Frederik ve eşi, 1943 Haziran'ına kadar sürülmediler. Çünkü Frederik'in işyeri, Almanlar tarafından çeşitli resmî işler için kullanılıyordu. Polak ailesine Hollanda'daki Westerbork kampında dört hafta geçirdikten sonra çalışmak için Polonya'ya gönderilecekleri bilgisi verildi. En güzel kıyafetlerini hazırlayıp bavullarına yerleştirdiler.

23 Temmuz 1943'te Frederik ve eşi Grietje, Westerbork'tan Sobibor imha kampına gönderildi. Kampa varışlarından iki gün sonra öldürüldüler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.