Frida Adler

Frida Adler

Doğum: 14 Eylül 1926

Selo-Solotvina, Çekoslovakya

Frida, Çekoslovakya'nın en doğu bölgesinde bir kasabada Yahudi bir ailede dünyaya gelen üç kız çocuğundan en büyüğüydü. Frida 2 yaşındayken ailesi, Doğu Avrupa'dan bir sürü göçmenle birlikte büyük bir kısmı Katolik olan sanayi şehri Belçika'daki Liege'e taşındı. Frida, Belçika devlet okullarına gitti ve Fransızca konuşarak büyüdü.

1933–39: Liege'de bir Katolik Kilisesi'nin karşı sokağında kafenin üstündeki bir dairede yaşıyorduk. Okulda birçok Katolik kız arkadaşım vardı. Evde ailemle Yidce konuşuyordum ama onlar benim sohbetlerini anlamamamı istediklerinde birbirleriyle Macarca konuşurdu. Dindar annem, İbranice çalıştığımdan da emin oluyordu.

1940–44: Almanlar Liege'i işgal ettiklerinde 13 yaşındaydım. İki yıl sonra Yahudi olduğumuz için ailemizin kayıt yaptırması emredildi. Kız kardeşlerim ve ben zorla okuldan alındık. Bazı Katolik dostlar, ailemizin sahte evrak almasına yardım etti ve yakın bir köyde bize bir ev kiraladılar. Sonra, Fernande Albert olarak, hizmetçi olarak çalışmak üzere Liege'e yollandım. Her hafta sonu ailemi ziyaret etmek için köye bisikletle geri döndüm. Mayıs 1944'ün ilk hafta sonu bir mesaj aldım: "Gelme." Gestapo ailemi tutuklamıştı.

Brüksel, Belçika Eylül 1944'te İngiliz ve Kanadalı birlikler tarafından özgürlüğüne kavuşturulduğunda Frida oradaydı. Mayıs 1946'da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.