فریدا آدلر  Frida Adler

فریدا آدلر Frida Adler

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۲۶

سُلو-سُلُتوینا, چکسلواکی

فریدا بزرگترین دختر خانواده‌ای یهودی بود که در روستای کوچکی واقع در شرقی‌ترین استان کشور چکسلاوای زندگی می‌کردند. زمانی که فریدا ۲ ساله بود، پدر و مادرش به شهر لیِژ Liege در کشور بلژیک نقل مکان کردند، شهر لیِژ شهری صنعتی بود که مهاجران بسیاری را از اروپای شرقی در خود جای داده بود. فریدا در مدرسه‌ی دولتی بلژیک تحصیل می‌کرد و در محیط فرانسه زبان بزرگ شد.

۱۹۳۳-۳۹: ما در شهر لیِژ در آپارتمانی زندگی می کردیم که در طبقه بالای یک کافی شاپ و روبروی یک کلیسای کاتولیک واقع شده بود. من دوست‌های کاتولیک زیادی در مدرسه داشتم. در خانه با پدر و مادرم به زبان ایدیش صحبت می‌کردم و زمانی که آنها نمی‌خواستند که من مکالمه آنها را بفهمم، به زبان مجارستانی با هم صحبت می‌کردند. مادر مذهبی من، تلاش می‌کرد که من عبری را هم مطالعه کنم.

۱۹۴۰-۴۴: من ۱۳ ساله بودم که آلمان شهر لیِژ را اشغال کرد. دو سال بعد به دلیل یهودی بودن، به خانواده من دستور داده شد که نام نویسی کنند و من و خواهرم را از مدرسه بیرون کردند. بعضی از دوستان کاتولیک ما کمک کردند که هویت جعلی بگیریم و در یک روستای نزدیک برای ما خانه اجاره کردند. سپس با نام مستعار فرناند آلبرت ، به عنوان خدمتکار خانه، به لیِژ فرستاده شدم. دو هفته‌ای یک بار با دوچرخه به دیدار خانواده‌ام بر می‌گشتم. در هفته اول مارس سال ۱۹۴۴ به من پیغام رسید که :"نیا." نیروهای گشتاپو خانواده‌ی من را دستگیر کرده بودند.

فریدا در شهر بروسل بلژیک بود که توسط نیروهای انگلیسی و کانادایی در اوایل سپتامبر ۱۹۴۴ آزاد شد و در مه سال ۱۹۴۶ به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.