Frieda Altman Felman

Frieda Altman Felman

Doğum: 17 Mayıs 1917

Varşova, Polonya

Frieda, Orta Polonya'daki Sokolow Podlaski'de tek odalı kalabalık bir evde yetişti. Babası, Frieda iki yaşındayken öldü. Annesi ise memleketi Sokolow Podlaski'ye döndü ve orada kümes hayvanı dükkânı açtı. Yidce konuşan Altman ailesi, dindar bir Yahudi ailesiydi ve Frieda dört çocuğundan en küçüğüydü.

1933–39: 20 Eylül 1939'da Alman birlikleri kasabamıza girdiler. Üç asker gelip iki kız arkadaşımla beni binanın arkasına götürdüğünde korkmuş ailem ve arkadaşlarımla bir sığınaktaydım. Silah zoruyla bana tecavüz ettiler. Nişanlımın bundan sonra benimle evlenmeyeceğini düşündüler. Ancak Mendel anlayış gösterdi. Birlikte Sovyet istilası altındaki Bialystok'a kaçtık ve 14 Kasım'da orada evlendik.

1940–44: Ocak 1940'ta Sovyetler, Bialystok'teki birçok Yahudi mülteciyle birlikte bizi doğuya, Sibirya'daki çalışma kamplarına yolladı. Çalışma kampında Mendel'i ağaç kesme işine verdiler. Ben ise oğlum Abraham'ı dünyaya getirdim. Daha sonra Kırım'daki toplu bir çiftlikte çalışmaya gönderildik. İşgalci Almanlar, Eylül 1941'de Kırım'a ulaştılar. Almanların Yahudilere neler yaptığının farkında olan Sovyetler, Yahudileri önce Azerbaycan'a ve ardından Ermenistan'a olmak üzere, Kafkasya'ya tahliye etti. Kafkasya'da Abraham difteriden can verdi.

Frieda ve ailesi, Almanlar geri çekildikten sonra 1944'te Kırım'a döndüler. Savaştan sonra Felman ailesi, Polonya'ya döndü ve 1949'da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.