Gerd Jacob Zwienicki

Gerd Jacob Zwienicki

Doğum: 25 Mart 1917

Bremen, Almanya

Gerd, dört çocuğun en büyüğüydü. Babası Josef, 1913'te Ukrayna'yı terk etti ve Bremen'de bisiklet satışı ve onarımı yapan bir dükkân açtı. Annesi Selma, tanınmış bir Yahudi ailenin soyundan geliyordu. Anaokulu öğretmenliği ve büyük bir şirketin muhasebeciliğini yapıyordu. Gerd, bir çocuk olarak Büyük Buhran'ın zorluklarını yaşadı. Naziler ve siyasi muhalifler, komünistler ve sosyalistler arasındaki şiddetli sokak kavgalarına tanık oldu.

1933–39: Naziler 1933'te iktidara geldiğinde Gerd lisedeydi. Öğretmenlerin çoğu yeni rejimi açıktan açığa destekledi. Müfredata “ırk bilimi” konusunda dersler eklendi. Mezun olduktan sonra Gerd, Frankfurt am Main'de ve daha sonra Wuerzburg'daki Yahudi Öğretmenler Semineri'nde hahamlık dersleri almaya başladı. 9–10 Kasım 1938'de Kristallnacht'ta (“Kristal Gece”) Gerd, tutuklandı ve sekiz gün Wuerzburg hapishanesinde tutuldu. Bremen'e dönüşünün ardından annesinin Naziler tarafından öldürüldüğünü, erkek kardeşi Benno'nun da Sachsenhausen toplama kampına gönderildiğini öğrendi. 1939'da Gestapo (gizli devlet polisi) ile yapılan pazarlıkların ardından Gerd, Alman eğitim kurumlarının tümüne devam etmesi yasaklanmış Yahudi çocuklar için bir okul açtı.

1940–45: 31 Mayıs 1939'da Almanya'yı terk ettikten sonra Zwienicki ailesi, babasının akrabalarının bulunduğu Kanada'ya yerleşti. Gerd, daha sonra öğrenci vizesiyle Amerika Birleşik Devletleri'ne giriş yaptı ve Baltimore Rabbinical College'a devam etti. Burada Amerika'ya sığınan eski Würzburg sınıf arkadaşlarından bazılarına katıldı. 1944'te haham oldu ve New York Yonkers'taki Hebrew National Orphan Home'da göreve başladı. Burada ebeveynlerinin artık bakamadıkları ya da ebeveynleri ölmüş erkek çocuklara yardım etti. Bu çocukların çoğu küçük yoldaş mültecilerdi.

Savaşın sona ermesinin ardından Gerd, Almanya'da kesintiye uğrayan çalışmalarına devam etti ve sonunda New York Üniversite'sinde İnsan Gelişimi ve Sosyal İlişkiler konusunda doktora derecesine sahip oldu. New York Şehri İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü’nde sosyal hizmet görevlisi oldu ve çocuk sağlığı konusunda birçok makale yazdı. 1939'daki bir “çocuk nakli” sırasında İngiltere'den Almanya'ya gelen Trudel Farntrog ile 1948'de evlendi. Çiftin üç çocuğu, 17 torunu ve 2 torun çocuğu oldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.