گرد یاکوب زینیکی  Gerd Jacob Zwienicki

گرد یاکوب زینیکی Gerd Jacob Zwienicki

تاریخ تولد: ۲۵ مارس ۱۹۱۷

برمن, آلمان

گرد، بزرگترین فرزند از چهار فرزند خانواده بود. پدرش جوزف در ۱۹۱۳ اوکراین را ترک کرده و یک فروشگاه و تعمیرگاه دوچرخه در برمن باز کرده بود. مادرش سلما از یک خانواده‌ی اصیل یهودی بود که در کودکستان تدریس می‌کرد و کتابدار یک شرکت بزرگ بود. گرد در کودکی سختی رکود اقتصادی را چشید و شاهد جنگ‌های خیابانی خشونت‌بار میان نازی‌ها و رقبای سیاسیشان، کمونیست‌ها و سوسیالیست‌ها بود.

۱۹۳۳-۳۹: هنگام به قدرت رسیدن نازی‌ها در آلمان در سال ۱۹۳۳، گرد در دبیرستان بود. بسیاری از معلمانش آنزمان حمایت خود را از رژیم جدید آشکارا اعلام می‌کردند. درس جدیدی در مورد «نژاد شناسی» در برنامه درسی گنجانده شده بود. پس از فارغ التحصیل شدن، گرد تحصیلات مذهبی در فرانکفورت، ام مین را شروع و سپس در مدرسه‌ی علوم دینی مدرسان یهودی در ورزبُرگ پرداخت. در ۹-۱۰ نوامبر ۱۹۳۸، کریستالناخت (شب شیشه شکسته)، گرد دستگیر شد و هشت روز در زندان ورزبرگ ماند. هنگام برگشت به برمن، او فهمید که مادرش توسط نازی ها به قتل رسیده و برادرش بنو به بازداشتگاه زاکزِن هاوزن فرستاده شده است. در ۱۹۳۹، گرد پس از مذاکره با گشتاپو (پلیس مخفی دولتی) یک مدرسه برای کودکان یهودی که از رفتن به مؤسسات آموزشی آلمانی منع شده بودند تأسیس کرد.

۱۹۴۰-۴۵: خانواده زینیکی در ۳۱ مه ۱۹۳۹ آلمان را ترک و در کانادا ساکن شدند. اقوام پدر وی در آنجا زندگی می‌کردند. گرد چندی بعد با ویزای دانشجویی به ایالات متحده وارد شد و به کالج تحصیلات خاخامی بالتیمور رفت. در آنجا او به همکلاسی‌های قدیمیش در ورزبرگ که به آمریکا پناهنده شده بودند پیوست. در ۱۹۴۴ او مقام مذهبی ربای را کسب و در یونکرز نیویورک در خانه‌ی ملی یتیمان یهودی مقامی را دریافت کرد. در آنجا او به پسرانی که والدینشان فوت کرده بودند یا نمی‌توانستند از فرزندشان مراقبت کنند کمک می‌کرد. بسیاری از این کودکان پناهنده بودند.

پس از جنگ، گرد تحصیلاتش را که در آلمان متوقف شده بود ادامه داد و دکترای خود را در رشته‌ی روابط عمومی و علوم انسانی، از دانشگاه نیویورک دریافت کرد. او در اداره‌ی منابع انسانی نیویورک به عنوان مددکار اجتماعی شروع به کار کرد و جزوه‌های بسیاری در ارتباط با رفاه کودکان نوشت. در ۱۹۴۸ او با ترودل فارنتروگ که در سال ۱۹۳۹ با یک «کاروان کودکان» از آلمان به انگلیس آمده بود، ازدواج کرد. آنها اکنون ۳ فرزند، ۱۷ نوه و ۲ نبیره دارند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.