Gisha Galina Bursztyn

Gisha Galina Bursztyn

Doğum: 1877

Pultusk, Polonya

Gisha, Orta Polonya'daki Pultusk kasabasında yaşayan ve Yidce konuşan dindar bir Yahudi ailede yetişti. 1890 sonlarında evlendi ve eşi Shmuel David Bursztyn ile Varşova'ya taşındılar. Shmuel, şehrin Yahudi bölümündeki Zamenhofa Caddesi'nde bir fırın işletiyordu. 1920'de Bursztyn ailesi sekiz çocuklarıyla birlikte 47 Mila Caddesi'ndeki iki yatak odalı bir daireye taşındı.

1933–39: 1939'da Gisha'nın çocuklarından altısı büyümüş ve evi terk etmişti. En büyük kızları evlenmişti ve en büyük dört oğlu Amerika ve Meksika'ya göç etmişti. Yalnızca en küçük oğlu ve kızı evdeydi. Kocası işyerini satmış, Kagan Fırını için çalışıyordu. 1 Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal etti. Varşova dört hafta süren saldırılar sonucunda 28 Eylül günü Almanlara yenik düştü.

1940–42: Almanlar 1940 yılının Kasım ayında Varşova gettosunu kurduklarında Bursztyn'lerin dairesi kapatılan gettonun içinde kaldı. Shmuel, Kagan Fırını'nda çalışmaya devam ediyordu. Burası da gettonun içerisindeydi. Shmuel, 1942 Nisan'ında Almanlar tarafından öldürüldü. Alman toplamalarından korkan Gisha, gettonun eğreti sığınaklarından birinde saklanmaya karar verdi. Gisha, 22 Temmuz 1942 tarihindeki büyük toplama sırasında sığınaktan zorla çıkartıldı. Birkaç apartman ötedeki toplama noktasına götürüldü ve bir yük vagonuna bindirildi.

Gisha, Treblinka imha kampına sürüldü. Burada 1942 yılının Temmuz ayında gaz odasında can verdi. 65 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.