Helen Katz

Helen Katz

Doğum: 2 Ocak 1931

Kisvarda, Macaristan

Helen, sekiz çocuklu dindar Yahudi bir ailenin en küçük çocuğu olarak Macaristan'ın kuzeydoğusundaki bir kasabada doğup büyüdü. Ailenin "bebeği" olduğundan herkesin ilgi odağı hâline gelmişti. İbranice ismi Hannah olmasına karşın ailesi ona, "sevgili küçüğüm" anlamına gelen, Potyo lakabıyla hitap ediyordu.

1933–39: Helen, okulu seviyordu ama Yahudilerden nefret eden bazı çocuklar ve öğretmenler yüzünden korkmuştu. Bir savaşın başlayabileceği söylentileri vardı. Annesi işler daha kötüye gitmeden Macaristan'ı terk etmek istiyordu ama önceden Amerika'da bulunmuş olan babası yeterince dindar bir yer olmadığını düşündüğü için ailesini oraya götürmek istemiyordu. Ancak sonunda pes etti ve New York'a gitmeyi başardı. Burada ailesi için göç evraklarını almaya çalışıyordu.

1940–44: Göçmenlik evrakları çok geç ulaşmıştı. Macaristan Amerika'yla savaş hâlindeydi. Helen kabuslar görüyordu. Hastalanarak okula gidemediği bir sürenin ardından Yahudi olduğu için okula girmesi yasaklanmıştı. Ardından Macar polisi, Katz ailesini Kisvarda gettosuna taşıdı. 28 Mayıs 1944'te sabah saat 4'te yola çıkmaya hazır olmaları söylenmişti. Sığır vagonuna bindirilirlerken Helen annesine yakın duruyordu. İçerisi karanlık olduğu için annesinin yanına sokuldu.

Helen, 31 Mayıs 1944'te Auschwitz'e geldiğinde öldürüldü. 13 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.