هلن کتز Helen Katz

هلن کتز Helen Katz

تاریخ تولد: ۲ ژانویهٔ ۱۹۳۱

کیسواردا Kisvarda, مجارستان

هلن در میان هشت فرزند خانواده‌ای یهودی و مذهبی در شهری در شمال شرق مجارستان، جوانترین آنها بود. او نورچشمی خانواده در مرکز توجه و امید همه قرار داشت. نام عبریش هانا بود اما خانواده‌ او را با نام مستعارش یعنی پوتیو که به معنای «کوچولوی نازنین» بود صدا می‌زدند.

۱۹۳۳-۳۹: هلن مدرسه را دوست داشت، اما تنفر بچه‌ها و معلمان نسبت به یهودیان او را می‌ترساند. صحبت از شروع جنگ بود. مادرش قصد داشت قبل از بدتر شدن اوضاع، خانواده را از مجارستان بیرون ببرد، اما پدرش که قبلاً در ایالات متحده زندگی کرده بود مایل به انجام این کار نبود زیرا فکر می‌کرد آنجا به اندازه‌ی کافی مذهبی نیست. اما در نهایت راضی شد و قرار شد که خانواده به نیویورک بروند. پدر سعی کرده بود برای خانواده‌اش مدارک مهاجرت بگیرد.

۱۹۴۰-۴۴: مدارک مهاجرت دیر رسیدند. مجارستان با آمریکا وارد جنگ شد. هلن از کابوس‌های شبانه رنج می‌برد. پس از غیبت از مدرسه به علت بیماری، به علت یهودی بودنش از رفتن به مدرسه منع شد. بعدها، پلیس مجارستان خانواده‌ی کتز را مجبور کرد که به گتوی کیسواردا نقل مکان کنند. در ۲۸ مه ۱۹۴۴، به آنها دستور داده شد که ساعت ۴ صبح برای سفر آماده شوند. زمان سوار شدنشان به ماشین مخصوص چهارپایان هلن به مادرش چسبیده بود. داخل تاریک بود و او در ازدحام، کنار مادرش افتاده بود.

هلن در تاریخ ۳۱ مه ۱۹۴۴ در مسیر رفتن به آشویتس کشته شد. او ۱۳ سال داشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.