Helene Gotthold

Helene Gotthold

Doğum: 31 Aralık 1896

Dortmund, Almanya

Helene, Batı Almanya'da Herne ve Bochum'da yaşadı. Orada 1927 ve 1938 yılları arasında işsiz olan bir kömür madencisiyle evlendi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Lüteriyen Kilisesi'nde aradıklarını bulamayan Hemşire Helene ve eşi, 1926'da Yehova Şahitlerine katıldılar. Birlikte iki çocuklarını Kutsal Kitap öğretilerine göre yetiştirdiler.

1933–39: Nazilerin yönetimi altındayken Yehova Şahitleri, misyonerlik faaliyetleri ve tek hâkimin sadece Tanrı ve O’nun Emirleri olduğu yönündeki inançları yüzünden eziyet görüyorlardı. Gotthold'un bazı komşuları onlarla olan her türlü münasebeti reddediyordu. Helene'nin eşi 1936'da tutuklandı. 1937'da Gestapo Helene'nin evini aradı ve onu sopalarla dövüp karnındaki çocuğunu kaybetmesine neden oldu. Mahkeme, Helene'i 18 ay hapis cezasına çarptırdı.

1940-44: Helene ve eşi, serbest bırakıldılar ve Gotthold ailesi yeniden bir araya geldi. Helene ve eşi, Şubat 1944'te tekrar tutuklandılar. Essen'de mahkumdular ama Müttefiklerin bombardımanı sırasında hapishane yıkılınca Potsdam'daki hapishaneye aktarıldılar. 4 Ağustos'ta Halk Mahkemesi Helene ve diğer Yehova Şahitlerini izinsiz Kutsal Kitap toplantıları düzenledikleri ve ulusun ahlakî değerlerini baltaladıkları gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırdı. İnfazından önce Helene'nin eşi ve çocuklarına mektup yazmasına izin verildi.

8 Aralık 1944'te Helene, Berlin'in Ploetzensee Hapishanesi'nde giyotinle infaz edildi. Ailesi, kurtuldu ve Almanya'da Yehova Şahitlerinin misyonerlik faaliyetlerini sürdürdü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.