Herman Judelowitz

Herman Judelowitz

Doğum: 1896

Aizpute, Letonya

Herman, Letonya'nın Aizpute kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin dokuz çocuğundan en büyüğüydü. I. Dünya Savaşı’na katılan Herman, savaştan sonra, 1918 yılında özgür Letonya cumhuriyetinin kurulması için savaştı. İki yıl sonra Sarah Gamper ile evlendiler ve Liepaja şehrine yerleştiler. Burada bir ayakkabı dükkânları vardı. 1920'lerin sonlarında Fanny ve Jenny adlı iki kızları oldu.

1933–39: Herman ayakkabı yüzü modelleri tasarlıyor ve bunları kullanarak ayakkabı yapıyordu. Ayakkabı dükkânı atölyenin önündeydi. 1935'te Herman ve Sarah'ın Liebele adlı üçüncü bir kızı oldu. Hem Sarah hem de Herman Siyonist'ti ve Yahudi göçmenlerin Filistin'de toprak satın almaları için sıklıkla para toplarlardı.

1940–41: 1940 yılının Haziran ayında Sovyetler Birliği Letonya'yı işgal etti. Sovyetler Herman'ın işletmesine el koyarak kamusallaştırdılar. Ancak Herman işini yapmaya devam etmeye zorlandı. 1941 Haziran'ında Almanya Letonya'yı işgal etti ve hızla Liepaja'ya ulaştı. Almanlar, vakit kaybetmeden Yahudi erkeklerini görünüşte çalışma kağıtları için şehirde toplamaya başladılar. Gidenlerin hiçbiri geri dönmedi. Bir ay sonra çalışma yaşındaki erkeklere şehir meydanına bildirimde bulunma emri verildi. Herman, şehir meydanına bildirimde bulundu.

1941 Temmuz'unun sonlarında Herman ve grubundaki diğer erkekler, kuzeydeki Skeden kasabasına gönderildi. Orada vurularak öldürülüp toplu mezarlara atıldılar.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.