Hersh Gordon

Hersh Gordon

Doğum: 5 Temmuz 1925

Kovno, Litvanya

Hersh, bağımsız Litvanya’nın başkenti Kovno’da Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Babası, bir tekstil fabrikasında teknisyendi. Annesi, Max doğuncaya kadar şapka tasarımcısı olarak çalıştı. Gordon ailesi, Hersh'in büyükbabasının apartmanında, giriş katında yaşıyordu. Sekiz yaşındaki Hersh, devlet ilkokulunda üçüncü sınıfa gidiyordu.

1933–39: Yazları annem ve ben, buradan uzakta olmayan küçük bir şehirde yaşayan Teyzem Ethel ve Eniştem Abraham’a giderdik. Oraya varmak için nehrin aşağısına doğru bir tekneye binerdik. Mayıs ayından Eylül’e kadar küçük bir restoran ve motel işletirlerdi ve annem yemeklere yardım ederdi. Hafta sonları babam gelirdi. Eniştemi ping-pong masası almak için ikna ettim. Turistlerle masa tenisi oynayarak para kazanırdım.

1940–44: Almanlar Kovno’yu işgal ettiğinde ve tüm Yahudiler’i çitle ayrılmış bir gettoya koymaya zorladıklarında 16 yaşımdaydım. Bir gün getto dairemizin kapısı aniden açıldı ve silahlı iki Alman, yakındaki bir köprüye gitmemizi söyledi. Gettodan yüzlerce Yahudi, dua ederek ve birbirine veda sözleri söyleyerek köprüye doğru yürüdü. Almanlar, sert kauçuk sopalarla herkesin başına vurmaya başladı. Ardından ne kadar sağlam olduğumuzu görmek için bizi muayene ettiler ve hayvanmışız gibi sınıflandırdılar. Yaşıtlarımla bir araya konuldum.

O gün bebekler ve yaşlılar öldürüldü. Hersh gettoya gönderildi. 1944’te Auschwitz’e, ardından Dachau gönderildi. Savaştan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.