هرش گوردون  Hersh Gordon

هرش گوردون Hersh Gordon

تاریخ تولد: ۵ ژوئیهٔ ۱۹۲۵

کوونو, Kovno لیتوانی

هرش در یک خانواده‌ی یهودی در کوفنو، پایتخت لیتوانی مستقل، به دنیا آمد. پدرش مکانیک یک کارخانه‌ی پارچه بافی بود و مادرش تا قبل از تولد او به عنوان طراح کلاه کار می‌کرد. خانواده‌ی گوردون در طبقه‌ی اول ساختمانی که پدر بزرگ هرش در آن سکونت داشت، زندگی می‌کردند. هرش در هشت سالگی در کلاس سوم مدرسه‌ی ابتدایی دولتی بود.

۱۹۳۳-۳۹: تابستان‌ها، من و مادرم به خانه‌ی خاله اتل و عمو آبراهام در شهری کوچک در همان نزدیکی می‌رفتیم. باید با یک قایق رودخانه را طی می‌کردیم تا به آنجا برسیم. از مه تا سپتامبر آنها یک رستوران و متل کوچک را اداره می‌کردند و مادرم در آشپزی به آنها کمک می‌کرد. پدرم آخر هفته‌ها آنجا می‌آمد. من عمویم را راضی کرده بودم تا یک میز پینگ پونگ بخرد و از طریق بازی کردن با گردشگران و بردن، پول در می‌آوردم.

۱۹۴۰-۴۴: هنگامی که آلمانی‌ها کوفنو را اشغال کرده و یهودیان را مجبور کردند تا به گتو بروند، من ۱۶ ساله بودم. یک روز درب آپارتمان ما در گتو باز شد و دو آلمانی با تفنگ به ما گفتند که سریعاً به نزدیکترین پل برویم. هنگام رد شدن صدها یهودی گتو از روی پل، مردم شروع به دعا کرده و از هم خداحافظی می‌کردند. آلمانی‌ها با شلاق پلاستیکی سنگین به سر همه می‌کوفتند. سپس ما را مانند حیوانات دسته بندی کردند و توانایی ما را بررسی نمودند. من با افراد همسن خودم در یک دسته قرار گرفتم.

در آن روز کودکان و کهنسالان کشته شدند. هرش به گتو برگشت. در ۱۹۴۴ او به آشویتس و سپس به داخائو تبعید شد. بعد از جنگ، او به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.