Ida Baehr Lang

Ida Baehr Lang

Doğum: 2 Şubat 1909

Ruchheim, Almanya

Ida, Ren Nehri vadisindeki küçük bir kasabada manifatura dükkânı işleten bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Gençliğinde, harika bir manzaraya sahip olan bu vadide kuzeni Luise ile bisiklet sürmeyi çok severdi. Okuldan mezun olduktan sonra dükkân işlerinde ailesine yardımcı oldu. Yirmili yaşlarının başındayken Fritz Lang ile evlendi. Fritz'in bir manifaturacı dükkânı işlettiği Lambsheim yakınlarında yaşamaya başladılar.

1933–39: Mağazada çalıştığım zamanlarda yeni doğan kızımız Freya'ya bakması için bir bakıcıyı işe aldık. Nazi partisi iktidarda olduğu için gittikçe daha fazla Yahudi Almanya'yı terk ediyor. Kayınvalidem ve Fritz'in erkek kardeşi gemiyle New York'a gittiler. Canım kuzenim Luise ise sadece elveda demek için aramıştı beni. Peki ya biz? Fritz işe son verme konusunda kararsızdı. Ben de annem ve babamdan ayrı kalıp kalamayacağımdan çok emin değildim.

1940–42: O zamanlar 6 yaşında olan Freya ile beraber ben ve Fritz, Fransa'daki iki tecrit kampına sürülmüştük. Gurs kampına vardığımızda soğuk ve yağmurlu bir kış havası hâkimdi. Üzerinde yatabileceğimiz hasırdan başka bir şey yoktu. Freya'nın yüksek ateşi ve şiddetli kulak ağrısı vardı. Neredeyse ölüyordu. Daha sonra bizi götürdükleri Rivesaltes kampında çocukları kamplardan çıkarıp kırsal bölgedeki Fransız ailelerin yanına yerleştirmeye çalışan bir yardım derneği aracılığıyla Freya'yı dışarı çıkarabildik. Freya'yla dikenli teller arasından vedalaştım.

Eylül 1942'de, Freya kamptan ayrıldıktan birkaç gün sonra, Ida Auschwitz'e gönderildi ve burada hayatını kaybetti. Freya, savaştan sağ kurtuldu ve 1946 yılında da babasına kavuştu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.