Iosif Kirzhner

Iosif Kirzhner

Doğum: 7 Ocak 1916

Odessa, Ukrayna

Iosif, II. Dünya Savaşı öncesi Sovyetler Birliği'ndeki en çok Yahudi nüfusu barındıran ve Güney Ukrayna'da bulunan liman kenti Odessa'da yaşayan Yahudi bir ailenin dört oğlundan ikincisiydi. Iosif'in babası şapkacıydı, annesi ise çalışmıyor çocuklarına bakıyordu.

1933–39: 1936'da Kızıl Ordu'ya katılarak tankçı eğitimi aldım. Almanya'nın Polonya'yı 1 Eylül 1939'da işgal etmesinden sonra Sovyetler Birliği, Almanya'yla imzaladıkları saldırmazlık paktını kullanarak Fin topraklarını ele geçirdi. Finlandiya bize karşı koydu. Kasım'da savaş başlamıştı. Fin cephesindeki tankçı birliğindeydim. Sayıca az olmalarına karşın Fin kuvvetleri, inatla mücadele ediyordu. Savaş yeni yılda da devam etti.

1940–44: Mart 1940'ta Finlandiya'yı yendik. Bundan bir yıl sonra ise Almanlar Sovyetler Birliği'ni işgal etti. 1942 yazında Rostov bölgesindeki bir Alman taarruzunu yavaşlatmaya çalışan ve benim de içinde bulunduğum tankçı birliği, Panitsky kasabasında ele geçirildi. Almanlar, bizi Auschwitz'e sürmeden önce bir çok kampa gönderdi. Birkaç arkadaşımla birlikte kaçma girişiminde bulundum ama yakalandık. Baraka lideri ceza olarak tabanlarımız kanayıncaya kadar falakaya yatırdı ve sonra bizi çıplak ayaklarla çalıştırdı.

1945 yılında Kızıl Ordu tarafından kurtarılan Iosif, "hain" olup olmadığının anlaşılması için Sovyetler tarafından sorgulandı. Sorgulamanın ardından Odessa'ya dönmesine izin verildi. 1978 yılında Amerika'ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.