لوسیف کرژنر  Iosif Kirzhner

لوسیف کرژنر Iosif Kirzhner

تاریخ تولد: ۷ ژانویهٔ ۱۹۱۶

اودیسه, اوکراین

لوسیف دومین فرزند در میان چهار فرزند خانواده‌ای یهودی در جنوب بندر اودیسه در اوکراین بود. این شهر تا قبل از جنگ جهانی دوم، بزرگترین جامعه یهودیان را در اتحاد جماهیر شوروی داشت. پدر لوسیف کلاه دوز و مادرش خانه‌داری می‌کرد.

۱۹۳۳-۳۹: در سال ۱۹۳۶ من به ارتش سرخ پیوستم و در آنجا برای رانندگی تانک آموزش دیدم. بعد از تهاجم آلمان به لهستان در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹، اتحاد جماهیر شوروی از پیمان عدم تجاوز با آلمانی‌ها برای ادعای مالکیت منطقه فنلاندی‌ها استفاده کرد. فنلاندی‌ها در مقابل ما مقاومت کردند و جنگ در نوامبر شدت گرفت. من به عنوان عضوی از دسته‌ی تانک‌ها در خط مقدم در مقابل فنلاندی‌ها جنگیدم. با وجود اینکه فنلاندی‌ها برتری نفری نداشتند اما لجوجانه جنگیدند و جنگ به سال جدید کشیده شد.

۱۹۴۰-۴۴: ما در مارس ۱۹۴۰ فنلاندی‌ها را شکست دادیم. درست یک سال بعد، آلمان به اتحاد جماهیر شوروی حمله کرد. در تابستان ۱۹۴۲ در حین تلاش برای کند کردن پیشروی آلمانی‌ها در منطقه روستوف، دسته‌ی من در شهر پانیتسکی اسیر شد. قبل از تبعیدمان به آشویتس، آلمانی‌ها ما را در چندین اردوگاه نگه داشتند. من و چند تن از دوستانم سعی کردیم که فرار کنیم اما دستگیر شدیم. برای مجازات ما را آنقدر فلک کردند تا پایمان غرق در خون شد و سپس ما را با پای برهنه مجبور به کار کردند.

آنها در ۱۹۴۵ توسط ارتش سرخ آزاد شدند اما لوسیف برای آنکه معلوم شود که «خیانتکار» نبوده، مورد بازجویی قرار گرفت. به او اجازه داده شد که به اودیسه بازگردد. وی در سال ۱۹۷۸ به آمریکا مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.