Йосип Кіржнер

Йосип Кіржнер

Народився (-лася): 7 січня 1916 р.

Одеса, Україна

Йосип був другим із чотирьох синів, які народилися в єврейській родині у південноукраїнському портовому місті Одесі, що до Другої світової війни мало найбільшу єврейську громаду в Радянському Союзі. Батько Йосипа працював капелюшником, а мати виховувала дітей.

1933–1939 роки. У 1936 році Йосип вступив до Червоної Армії (збройні сили Радянського Союзу) і пройшов навчання з водіння танка. Після нападу Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 року Радянський Союз скористався пактом про ненапад із німцями, щоб претендувати на фінську територію. Фіни чинили їм опір і в листопаді почалася війна. Йосип воював на фінському фронті в складі танкового підрозділу. Хоча фіни мали недостатню чисельність, вони завзято боролися, і війна вирувала й у наступному році.

1940–1944 роки. Червона армія перемогла фінів у березні 1940 року. Трохи більше року по тому Німеччина напала на Радянський Союз. Влітку 1942 року, намагаючись уповільнити наступ німецьких військ у районі Ростова, танковий загін Йосипа був захоплений на ст. Паницька. Німці тримали їх у кількох таборах, перш ніж депортувати в Аушвіц. Йосип разом із кількома друзями намагався втекти, але їх упіймали. Начальник казарми жорстоко карав їх: бив до крові по босих ногах, а потім змушував працювати без взуття.

 В рамках так званого процесу «фільтрації», що виявляв зрадників серед військовополонених, котрі прагнули репатріації в СРСР, ВНК допитало Йосипа, якого Червона Армія звільнила у 1945 році. Йому дозволили повернутися до Одеси. У 1978 році Йосип емігрував до Америки.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.