Jacob Gamper

Jacob Gamper

Doğum: 1872

Liepaja, Letonya

Jacob, Liepaja'nın Baltık iskelesinde yaşayan Yahudi bir ailenin çocuğuydu. Şehirde bir giyim dükkânı ve ayrıca kira topladığı birkaç dairesi vardı. Emekli olan Jacob, eşi öldükten sonra kızı Sarah ile birlikte yaşamaya başladı.

1933–39: Jacob okumayı çok severdi. En sevdiği gazete, Liepaja'nın Almanca basılan günlük Libauer Zeitung gazetesiydi. Gazetesini bahçede ve kızının evinin çevresindeki bağların yanında okumayı severdi. Pazar günleri torunları Fanny ve Jenny'yi ve limandaki komşuların çocuklarını "dede" alırdı. "Dede" onlara karamel şekeri verirdi. Çocuklar da oturur gemileri seyrederdi.

1940–41: 1940 yılının Haziran ayında Sovyetler Birliği Letonya'yı işgal etti. Bir yıl sonra Almanya Letonya'yı ele geçirerek bir haftada Liepaja'ya ulaştı. Naziler, vakit kaybetmeden Yahudi erkeklerini görünüşte çalışma kağıtları için topladılar. Giden hiçbir erkek geri dönmedi. Toplamalar birkaç ay boyunca, ta ki 15 Aralık'a kadar azalmıştı. O gün Letonya polisi, Yahudileri evlerinden toplayıp hapse atmaya başlamıştı. Çalışma izni olanlar serbest bırakıldı. Olmayanlar ise kuzeye, Skeden köyüne götürüldü.

Jacob Gamper, 15-17 Aralık 1941 tarihlerinde Letonyalı ve Alman tetikçiler tarafından katledilen yaklaşık 2.800 Yahudi arasındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.