Janka Glueck Gruenberger

Janka Glueck Gruenberger

Doğum: 29 Haziran 1898

Kosice, Çekoslovakya

Janka, Kosice şehrinde yaşayan ve evde Yidce ve Macarca konuşan dindar Yahudi bir ailenin yedi çocuğundan biriydi. Kosice, 20 yaşında olduğu 1918 yılında Macaristan'dan Çekoslovakya yönetimine geçti. Üç yıl sonra Ludovit Gruenberger ile evlendi ve üç çocukları, Çekoslovakya vatandaşı olarak doğdu.

1933–39: Janka başarılı bir şapkacıydı. Eşine dairelerindeki terzi dükkânında yardımcı olurdu. Çekoslovakya'nın Almanya'nın müttefiki olması, Kosice'deki birçok Yahudi gibi Janka ve Ludovit'i de mutsuz etmişti. Kosice, 1938 Kasım'ında Macar yönetimine geri verildi. Şehrin yeni yöneticileri, Nazi Almanya’sına hayran oldukları için vakit kaybetmeden Yahudi karşıtı yasalar çıkardılar.

1940–44: Gruenberger ailesi, 1941'de Macarlar tarafından diğer yabancı Yahudilerle birlikte toplandı ve Kuzey Macaristan'daki kamplara hapsedildi. 1942'de serbest bırakıldılar. Ancak Janka'nın oğlu ve eşi, kısa süre sonra zorunlu çalışma için Macarlar tarafından götürüldü. Alman birlikleri 19 Mart 1944'te Kosice'ye girdi ve Nisan ayında Janka ve kızları, diğer Yahudilerle birlikte şehrin sınırındaki tuğla fabrikasında toplandılar. Bir ay sonra Janka ve kızları, Auschwitz'e gönderildi.

Janka ve kızı Zuzana, 1944 Mayıs'ında Auschwitz'e varır varmaz gaz odasında can verdi. Janka 45 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.