یانکا گلوک گرونبرگر Janka Glueck Gruenberger

یانکا گلوک گرونبرگر Janka Glueck Gruenberger

تاریخ تولد: ۲۹ ژوئن ۱۸۹۸

کوشیتسه, Kosice چکسلواکی

یانکا یکی از هفت فرزند خانواده‌ای یهودی مذهبی در شهر کوشیتسه بود. آنها به دو زبان مجاری و ییدیش صحبت می‌کردند. در سال ۱۹۱۸ هنگامی که ۲۰ ساله بود، کوشیتسه از کنترل مجارستان به کنترل چکسلواکی در آمد. سه سال بعد، یانکا با لودویت گرونبرگر ازدواج کرد و آنها صاحب سه فرزند شدند که به عنوان شهروندان چک به دنیا آمدند.

۱۹۳۳-۳۹: یانکا یک کلاهدوز موفق بود و به همسرش در اداره‌ی یک خیاط خانه در آپارتمانشان کمک می‌کرد. یانکا و لودویت مانند اکثر یهودی‌های کوشیتسه زمانیکه چکسلواکی در سال ۱۹۳۸ توسط آلمان نازی چند پاره شد و آنجا به فرمانداری مجارستان برگشت، ناراحت شدند. حاکمان جدید مجارتبار کوشیتسه، آلمان نازی را ستایش می‌کردند و به سرعت قوانین ضد یهودی وضع کردند.

۱۹۴۰-۴۴: در ۱۹۴۱، خانواده‌ی گرونبرگر در زمان دستگیری یهودی‌های خارجی در مجارستان دستگیر شدند و به اردوگاه‌های شمال مجارستان فرستاده شدند. آنها در سال ۱۹۴۲ آزاد شدند اما پسر و همسر یانکا خیلی زود توسط مجارها برای خدمت نظام وظیفه گرفته شدند. نیروهای آلمان در ۱۹ مارس ۱۹۴۴ به کوشیتسه وارد شدند و در آوریل همان سال، یانکا و دخترانش به همراه یهودی‌های دیگر در حیاط کارگاه آجرپزی در حومه‌ی شهر جمع شدند. یک ماه بعد آنها به آشویتس تبعید شدند.

یانکا و دخترش سوزانا بلافاصله پس از ورود به آشویتس در مه ۱۹۴۴ با گاز کشته شدند. یانکا ۴۵ ساله بود.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.