یانکا گلوک گرونبرگر Janka Glueck Gruenberger

یانکا گلوک گرونبرگر Janka Glueck Gruenberger

تاریخ تولد: June 29, 1898

کوشیتسه, Kosice چکسلواکی

یانکا یکی از هفت فرزند خانواده‌ای یهودی مذهبی در شهر کوشیتسه بود. آنها به دو زبان مجاری و ییدیش صحبت می‌کردند. در سال ۱۹۱۸ هنگامی که ۲۰ ساله بود، کوشیتسه از کنترل مجارستان به کنترل چکسلواکی در آمد. سه سال بعد، یانکا با لودویت گرونبرگر ازدواج کرد و آنها صاحب سه فرزند شدند که به عنوان شهروندان چک به دنیا آمدند.

۱۹۳۳-۳۹: یانکا یک کلاهدوز موفق بود و به همسرش در اداره‌ی یک خیاط خانه در آپارتمانشان کمک می‌کرد. یانکا و لودویت مانند اکثر یهودی‌های کوشیتسه زمانیکه چکسلواکی در سال ۱۹۳۸ توسط آلمان نازی چند پاره شد و آنجا به فرمانداری مجارستان برگشت، ناراحت شدند. حاکمان جدید مجارتبار کوشیتسه، آلمان نازی را ستایش می‌کردند و به سرعت قوانین ضد یهودی وضع کردند.

۱۹۴۰-۴۴: در ۱۹۴۱، خانواده‌ی گرونبرگر در زمان دستگیری یهودی‌های خارجی در مجارستان دستگیر شدند و به اردوگاه‌های شمال مجارستان فرستاده شدند. آنها در سال ۱۹۴۲ آزاد شدند اما پسر و همسر یانکا خیلی زود توسط مجارها برای خدمت نظام وظیفه گرفته شدند. نیروهای آلمان در ۱۹ مارس ۱۹۴۴ به کوشیتسه وارد شدند و در آوریل همان سال، یانکا و دخترانش به همراه یهودی‌های دیگر در حیاط کارگاه آجرپزی در حومه‌ی شهر جمع شدند. یک ماه بعد آنها به آشویتس تبعید شدند.

یانکا و دخترش سوزانا بلافاصله پس از ورود به آشویتس در مه ۱۹۴۴ با گاز کشته شدند. یانکا ۴۵ ساله بود.