Janusz Piotrowski

Janusz Piotrowski

Doğum: 21 Haziran 1919

Plock, Polonya

Janusz, Varşova'nın kuzey bölgesindeki kırsal alanda bulunan Plock kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin dört çocuğundan en büyüğüydü. Babası muhasebeciydi. Janusz, yerel okullara gidiyor ve izcilik etkinliklerine katılıyordu.

1933–39: Janusz, inşaat mühendisliği okumak için Varşova'ya gitti. Almanlar, 1 Eylül 1939'da Varşova'yı bombalamaya başladılar. Bir hafta sonra silah altına alınan sağlam vücutlu tüm erkeklere doğuya çekilmeleri emri verildi. 17 Eylül'de Janusz Romanya sınırına 145 kilometre uzaklıktaydı. O gece Sovyetler Polonya'yı doğudan işgal edip tüm kaçış yollarını kapattılar. Kapana kısılmış olan Janusz, Alman işgali altındaki Polonya'ya, Wyszogrod kasabasındaki ailesinin yanına döndü.

1940–44: Janusz, 6 Nisan 1940'ta Wyszogrod'da yaşayan ailesinin evinde tutuklandı. O gün yaklaşık 129 topluluk üyesi, profesyonel ve üniversite öğrencisi yakalandı. Janusz, iki hafta sonra 1.000 Polonyalı siyasi esiri taşıyan trenle Dachau toplama kampına ulaştı. Bir ay sonra Avusturya'nın Gusen kampına giden ilk trendeydi. Janusz sonraki beş yılda çoğu zamanını Gusen'de geçirdi. İlk yıl taş ocağında çalıştı. Daha sonradan kampın inşaat ofisine gönderildi. Kampın yeraltı örgütünün bir üyesiydi.

Janusz, 5 Mayıs 1945 günü, akşam saat 5'te Amerika Birleşik Devletleri'nin 3. Ordu askerleri tarafından Gusen'de kurtarıldı. 23 Mart 1948'de Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.