Johanna Falkenstein Heumann

Johanna Falkenstein Heumann

Doğum: 24 Temmuz 1902

Hochneukirch, Almanya

Johanna, Köln yakınlarındaki küçük bir kasabada yaşayan Yahudi bir ailenin beş çocuğundan en büyüğüydü. Babasının puro fabrikası vardı. Johanna, liseden mezun olduktan sonra Köln'deki bir bankada çalıştı. 22 yaşında Carl Heumann'la evlendi. Çift Belçika sınırı yakınlarındaki Hellenthal köyüne yerleşti. Köyde bir bakkal dükkânları vardı. Çiftin Margot ve Lore adında iki kızı vardı.

1933–39: Bir yıl sonra aile yakınlardaki Bielefeld'e taşındı. Margot ve Lore şehrin devlet okullarına yazıldılar. Bu gün ağlayarak eve döndüler. Neden olduğunu anlamadan sınıflarından atılmışlardı. Nazilerin Yahudi karşıtı tedbirlerini 7 ve 10 yaşındaki çocuklara nasıl açılayabilirdim ki? Kızları şimdi, onlar gibi Alman okullarından atılmış öğretmenlerin olduğu Yahudi okuluna yazdırdım.

1940–44: Ailemiz Theresienstadt gettosundan Auschwitz'e sürüldü. Bu gün 16 yaşındaki Margot'umuza zorunlu çalışma konvoyuna girmesi emredildi. Nereye götürüleceğini bilmiyoruz. Ancak gördüklerimizden dolayı bu kampa asla dönmemesinden korkuyoruz. Onunla gitme seçeneğim vardı ama 13 yaşındaki Lore gitmek ya da burada yalnız kalmak için çok küçüktü. Onu bırakamadım. Margot'uma nasıl elveda derdim?

Johanna, eşi, Carl ve kızları Lore'un Auschwitz'de can verdiklerine inanılıyor. Margot, Nisan 1945'te Bergen-Belsen'de özgürlüğüne kavuşturuldu ve 1947'de Amerika'ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.