Johanna Niedermeier Buchner

Johanna Niedermeier Buchner

Doğum: 15 Nisan 1904

Viyana, Avusturya

Johanna, hâlâ Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun başkentiyken, Viyana'da dünyaya geldi. Hıristiyan ailesi imparatorluğun yıkılmasının yanı sıra Avusturya cumhuriyetinin dengesizliği yüzünden parçalanmıştı. 1929'de buhran özellikle Viyana'yı çok daha kötü etkiledi. 1931'de Johanna, Yehova Şahitlerine katıldı.

1933–39: Yehova Şahitleri edebiyatını dağıtmak için sürekli Avusturya'da ve dışarısına seyahat ediyordum. Mart 1938'de Almanya Avusturya'yı ilhak etti ve Nazilere bağlandık. Dinimiz yasaklandı. 1939'da Gestapo sabah 6'da beni tutukladı. Mahkeme beni altı yıl hapis cezasına çarptırdı. Almanya'daki Yukarı Bavyera'da konumlanmış Aichach'taki kadın cezaevine yollandım.

1940–44: Savaşın altı yılını Aichach'ta her gün sabah 5'ten akşam 6'ya kadar sivil kıyafetleri dikerek ve örerek geçirdim. Ordu için çalışmayı reddettim. Bir Kutsal Kitap'a sahip olma hakkım reddedilmişti. Ancak diğer Almanların kiliseye gitme ve İncil sahibi olma hakkı varsa ben de ibadet edebilmeliyim diye karşı çıkınca yetkililer kararlarını değiştirdiler. Yehova'ya inanıyordum. O, bana savaşın zorluklarına göğüs germe gücünü verdi.

Johanna, Mayıs 1945'te ABD güçleri tarafından Aichach'ta özgürlüğüne kavuşturuldu ve memleketi Avusturya'ya döndü. Ardından Kuzey Avusturya'daki bir kasaba olan Braunau'ya yerleşti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.