Jolan (Cipi) Katz

Jolan (Cipi) Katz

Doğum: 17 Ekim 1915

Hajdunanas, Macaristan

Sekiz çocuktan en büyüğü olan Jolan, dindar bir Yahudi ailede büyüdü. Daha çok Yidce adıyla tanınırdı: Cipi. Jolan'ın doğumundan sonra annesi ve babası Macaristan'ın kuzeydoğusundaki bir kasaba olan Kisvarda'ya taşındı. Orada dört kız kardeşi ve hayatta kalan tek erkek kardeşiyle birlikte büyüdü. Jolan 1933'te okulunu bitirdi.

1933–39: Hitler Kisvarda'da popülerdi. Jolan'ın annesi, durum daha da kötüleşmeden Macaristan'dan ayrılmak istiyordu. Ancak daha önce Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunmuş olan babası, ailesini oraya götürmek istemiyordu. Amerika'nın yeterince dindar olmadığını düşünüyordu. Ancak sonunda pes etti ve New York'a gitmeyi başardı. Burada ailesi için çaresizce göç evraklarını almaya çalışıyordu.

1940–45: Göç evrakları ellerine çok geç ulaşmıştı. Hitler Macaristan'ı işgal ettikten sonra Katz ailesi, 1944 Mayıs'ında Auschwitz'e sürüldü. Altı ay sonra Jolan ve kız kardeşleri, Almanya'daki bir çalışma kampına gönderildi. Aile, 1945 yılının Ocak ayında savaşın bitmesine az kala Bergen-Belsen'e doğru yürütülen esirler arasındaydı. Kız kardeşleri yürüyüşün üçüncü günündeki kar fırtınası sırasında birden koşmaya başladı. Kaçmayı başardılar. Jolan koşmaya yeltendiğinde yakalandı ve çok kötü biçimde dövüldü. Hâli olmamasına karşın yürümeye devam etmeye zorlandı.

Jolan, Bergen-Belsen kampına yapılan yürüyüşten sağ çıktı. Ancak 15 Nisan 1945'te kampın İngiliz ordusu tarafından kurtarılmasından hemen sonra öldü. Üç kız kardeşi hayatta kaldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.