یولان (سیپی) کاتز Jolan (Cipi) Katz

یولان (سیپی) کاتز Jolan (Cipi) Katz

تاریخ تولد: ۱۷ اکتبر ۱۹۱۵

هایودننش, مجارستان

یولان بزرگترین فرزند در میان هشت فرزند خانواده‌ای یهودی و مذهبی بود. او معمولاً با نام مستعارش به زبان ایدیش، سیپی خوانده می‌شد. بعد از تولد یولان، والدینش خانواده را به کیسواردا، شهری واقع در شمال شرق مجارستان بردند. وی در آنجا همراه با چهار خواهر و تنها برادری که زنده مانده بود بزرگ شد. یولان مدرسه‌اش را در سال ۱۹۳۳ تمام کرد.

۱۹۳۳-۳۹: هیتلر در کیسواردا محبوب بود. مادر یولان قصد داشت قبل از بدتر شدن اوضاع، خانواده را از مجارستان بیرون ببرد، اما پدرش که قبلاً در ایالات متحده زندگی کرده بود مایل به انجام این کار نبود زیرا فکر می‌کرد آنجا به اندازه کافی مذهبی نیست. اما در نهایت راضی شد و قرار شد که خانواده به نیویورک بروند. پدر با ناامیدی تلاش کرد تا برای خانواده‌اش مدارک مهاجرتی بگیرد.

۱۹۴۰-۴۵: مدارک مهاجرت خیلی دیر رسیدند. بعد از حمله‌ی هیتلر به مجارستان، خانواده‌ی کاتز در می ۱۹۴۴ به آشویتس تبعید شدند. شش ماه بعد یولان و خواهرانش به اردوگاه کار اجباری در آلمان منتقل شدند. در ژانویه ۱۹۴۵، با نزدیک شدن به پایان جنگ، آنها در بین زندانیانی بودند که با پای پیاده به برگن-بلزن برده شدند. در روز سوم این پیاده‌روی، خواهران یولان در میان یک کولاک پا به فرار گذاشتند. آنها موفق شدند و فرار کردند. اما او هنگام فرار، دستگیر شد و به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت به نحوی که به سختی می‌توانست راه برود اما مجبور شد به راه رفتن ادامه دهد.

یولان از این پیاده‌روی جان سالم بدر برد و به اردوگاه برگن-بلزن رسید اما بعد از آزاد شدن اردوگاه توسط ارتش بریتانیا در ۱۵ آپریل ۱۹۴۵ جان سپرد. سه خواهرش زنده ماندند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.