Jovanka Jovicic Babunovic

Jovanka Jovicic Babunovic

Doğum: 12 Ekim 1894

Foça, Yugoslavya

Jovanka, Yugoslavya'nın Bosna şehrindeki küçük bir kasabada yaşayan Sırp Ortodoks ailenin altı çocuğundan biriydi. Ailesi ileri gelen Sırp ulusalcılardandı. Jovanka ortaokulu Foça'da bitirdi ve 1912'de ailesiyle birlikte çeşitli etnik grupları barındıran Saraybosna şehrine taşındı. Orada 1916 yılında Marko Babunovic ile tanıştı ve evlendi. Çift üç çocuk yetiştirdi.

1933–39: Jovanka, Sırp Ortodoks Kilisesi'nin etkin bir üyesiydi. Kocası zengin bir iş adamıydı. Jovanka sürekli olarak çeşitli hayır kuruluşlarını desteklerdi. En çok Saraybosna ve memleketi Foça'daki kötü durumdaki ailelerin yardımına koşardı. Ayrıca Bosna'nın fakir topluluklarının bulunduğu yerel bölgelerindeki Sırp Ortodoks kiliselerinin kule çanlarının inşa edilmesini desteklerdi.

1940–44: Almanlar 1941'de Yugoslavya'yı işgal ettiler. Aynı yılın bahar mevsiminde Jovanka'nın Almanya'da eğitim gören oğlu Momir, “yabancı düşman” olduğu için tutuklandı ve Dachau'ya gönderildi. Aynı yıl Saraybosna'nın Hırvat faşistler tarafından ele geçirilmesinden sonra Jovanka'nın eşi bir Sırp lideri olduğu için tutuklandı. Diğer oğlu ise Sırbistan'a kaçtı. Jovanka kız kardeşi ve kızıyla Saraybosna'da kaldı. 1944'te Hırvat polisi tarafından tutuklandılar. Jovanka, Roma Katolik inancına geçmeyi reddedince Hırvatların yönettiği bir toplama kampına sürüldü.

Jovanka, 1944 yılında Jasenovac toplama kampında hayatını kaybetti. 50 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.