یوانکا یُویچیچ بابونویچ  Jovanka Jovicic Babunovic

یوانکا یُویچیچ بابونویچ Jovanka Jovicic Babunovic

تاریخ تولد: ۱۲ اکتبر ۱۸۹۴

فوکا, یوگسلاوی

یوانکا یکی از شش فرزند خانواده‌ای ارتدکس صربی در شهری کوچک در بخش بوسنیایی یوگسلاوی بود. والدینش از ملی‌گراهای مطرح صرب بودند. یوانکا در ۱۹۱۲ پس از پایان مدرسه‌ی متوسطه در فوکا، همراه با والدینش به شهر چند ملیتی سارایوو رفت. در آنجا او با مارکو بابونویچ آشنا و در ۱۹۱۶ ازدواج کرد. آنها صاحب سه فرزند شدند.

۱۹۳۳-۳۹: یوانکا عضوی فعال از کلیسای ارتدکس صرب بود. شوهرش یک تاجر موفق بود و یوانکا از چندین مؤسسه‌ی خیریه حمایت می‌کرد. آرمان‌های مورد علاقه‌ی او، کمک به خانواده‌های نیازمند در سارایوو و زادگاهش فوکا بود. او ساخت زنگ برای کلیساهای ارتدکس صرب را در بخش‌های فقیر روستا نشین بوسنی حمایت می کرد.

۱۹۴۰-۴۴: آلمانی‌ها در ۱۹۴۱ به یوگسلاوی حمله کردند. بهار همان سال، مومیر، پسر یوانکا که در آلمان درس می‌خواند، به عنوان «دشمن خارجی» دستگیر و به داخائو فرستاده شد. پس از اشغال سارایوو توسط فاشیست‌های کرواسی در همان سال، شوهر یوانکا به دلیل آنکه رهبر صرب‌ها بود و پسر دیگرش به صربستان فرار کرده بود دستگیر شد. یوانکا همراه با خواهرش و دخترش در سارایوو ماند. آنها در ۱۹۴۴ توسط پلیس کروات دستگیر شدند. آز آنجا که یوانکا تغییر دین به کاتولیسم رومی را نپذیرفت به باز داشتگاه تحت کنترل کروات‌ها تبعید شد.

یوانکا در اواخر ۱۹۴۴، در بازداشتگاه یاسنویچ درگذشت. او ۵۰ ساله بود.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.