Klara Gottfried Reif

Klara Gottfried Reif

Doğum: 19 Aralık 1896

Polonya

Klara Gottfried Reif'in ebeveynleri, Herschel ve Ethel Gottfried küçük bir Polonya kasabasında bir un değirmeni ve market sahibiydi. Klara beş dil konuşabiliyordu. Genç bir kadın olarak modayla ilgileniyor ve seyahat etmekten hoşlanıyordu. Viyana'ya yaptığı bir gezide genç diş hekimi Dr. Gerson Reif'le tanıştı. 1925'te evlendikten sonra çift, Viyana'ya yerleşti ve ilk iki çocukları 1927'de burada doğdu.

1933–39: 1938'de Almanlar, Avusturya'yı ilhak etti ve etkili bir şekilde Yahudi diş hekimlerinin çalışmalarını önledi. Başarılı işini bırakmaya zorlanan eşim, giderek ağır bir bunalıma girdi. Eylül 1938'de ölü bulundu. Büyük ihtimalle intihar etmişti. Mayıs 1939'da iki çocuğumla St.Louis'den Küba'ya gemiyle yola çıktım. Küba ve Amerikalılar tarafından kabul edilmeyen gemi, Avrupa'ya geri döndü. Fransa'ya sığındık.

1940–44: Almanların 1940'ta Fransa'yı işgalinden sonra çocuklar ve ben güneye, Almanlar tarafından ele geçirilmemiş olan Limoges'e kaçtık. Eşimi kaybetmenin ve bir mülteci hâline gelmenin travmasını yaşıyordum. Fransa'daydım ama Fransızca bilmiyordum. Bakmam gereken iki çocuğum vardı ve gıda çok kıttı. Yakınlardaki bir çiftlikte yumurta olabileceğini öğrenince çocuklarla beraber Limoges'ten ayrıldım. Oraya gidip gelmek için birkaç saat yürüdük. Ancak eve döndüğümüzde yumurtaların bozuk olduğunu fark edebildik.

1941'de Amerikalı akrabaları, Klinghoffer ailesi, Klara ve çocuklarının Portekiz üzerinden Amerika'ya geçişinin ayarlanmasına yardım etti. Reifler New York'a yerleşti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.