Klara Mintzberg

Klara Mintzberg

Doğum: 7 Aralık 1915

Münih, Almanya

Klara, yaklaşık 30.000 nüfuslu bir Polonya şehri olan Rzeszow'da büyüdü. Mintzberg'ler dindar bir Yahudi ailesiydi. Annesi aileye ait kumaş dükkânını işleterek ailenin geçimine destek oluyordu. Babası ateşli bir siyonistti. Filistin'e göç etmeyi hayal ediyor ve Klara'yı siyonist bir gençlik grubuna katılmak için cesaretlendiriyordu.

1933–39: Ortaokulu bitirdikten sonra Polonya Ha-No'ar Ha-Ziyoni gençlik hareketinin yönetim kurulunda görev yapmak üzere seçildim. Gruptaki tek kadın bendim. Üniversitede eğitim ve psikoloji okudum. Varşova'daki yetimhanesinde eğitimci Janusz Korczak ile çalıştım. Eylül 1939'da savaş patlak verdi. Rzeszow, Alman kuvvetleri tarafından işgal edildi. Gençlik hareketimin üyelerinin yardımıyla Polonya'nın Sovyetler tarafından işgal edilmiş bölümünden kaçtım.

1940–45: 1940'ta evlendim ve Lvov'a taşındım. Kocam ve ben, siyonist faaliyetlerimiz nedeniyle aranıyorduk. Bundan dolayı saklanmaya başladık. Almanlar, 30 Haziran 1941'de Lvov'u işgal etti ve aynı gün şehirde yaşayan Yahudileri öldürmeye başladı. 1942'de Varşova'ya kaçtık. Annem ve kız kardeşimle yaşadık. Sahte belgeler edindik ve Hıristiyanlar gibi yaşamaya başladık. Ancak annem, Yahudi geleneklerini gizlice yerine getiriyordu. Bir gün kapının altında bir not bulduk: "Taktığınız altın haçların size yardımı dokunmaz. Yahudi olduğunuzu biliyoruz." O gece yola çıktık.

Bir akrabalarının yardımıyla Klara ve ailesi, saklanmaya başladı ve savaştan sağ olarak kurtuldu. Ekim 1945'te "Transylvania" gemisiyle Filistin'e [Yishuv] doğru yola çıktılar.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.