Kurt Pauly

Kurt Pauly

Doğum: 26 Mart 1930

Aachen, Almanya

Kurt, annesinin ailesinin 18. yüzyıldan beri yaşadığı Aachen şehrinde Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Babası, aşçılık eğitimi almış olsa da kasaplık yapıyordu. Ayrıca kayınpederinin birkaç dükkânının başında duruyordu. Pauly'ler, yakınlardaki Eilendorf banliyösünde bu dükkânlardan birinin üst katında yaşıyordu. Kurt, kuzenleri Anne ve Margot Frank ile oynayabileceği geniş aile toplantılarından hoşlanıyordu.

1933–39: 1933'te Naziler iktidara geldiklerinde durum, Pauly'ler açısından önemli ölçüde değişti. Kahverengi gömlekli fırtına birlikleri, ailenin dükkânlarının önünde dikiliyor ve müşterilere Yahudi işletmeleri boykot etmeleri için baskı yapıyordu. Ağırlaşan koşullar, aileyi dükkânlarını kapatmaya zorladı. 1936'da Pauly'ler, Kurt'ün babasının kamyon taşımacılığı işinin bulunduğu Filistin'e göç etti. İki yıl sonra dostlarından yazılı malî destek taahhütnamesi alarak aile, Amerika Birleşik Devletleri'ne geldi. Geniş bir Alman nüfusunun bulunduğu Cincinnati şehrine, Ohio’ya yerleştiler.

1940–45: Cincinnati’de Kurt okula devam etti. Babası bir kafeteryada iş buldu. Soğan ve patates soyuyordu. Daha sonra Kurt'un babası yerel bir restoranda aşçı oldu. Avrupa'da savaş tırmandıkça Almanya'da bırakmak zorunda kaldıkları aileye ilişkin Kurt'ün ebeveynlerinin kaygıları iyiden iyiye artmıştı. Babası, daha fazla akrabasını Amerika Birleşik Devletleri'ne getirmeyi istemişti. 1941 sonbaharında Naziler, Yahudilerin Almanya dışına çıkmasını yasakladı ve kısa süre sonra onları işgal edilen Doğu Avrupa'daki gettolara ve ölüm merkezlerine sürgün etmeye başladı.

Savaştan sonra Kurt, Almanya'daki en yakın akrabalarından bazılarının Yahudi soykırımında can verdiğini öğrendi. 1948'de Pauly'ler, tavuk çiftliği satın aldıkları Vineland, New Jersey'e taşındı. Kore Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri ordusunda görev yaptıktan sonra Kurt, Pennsylvania Üniversitesi’nin Wharton İşletme Fakültesi’ne devam etti ve buradan dereceyle mezun oldu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.