Laura Ellenbogen

Laura Ellenbogen

Doğum: 29 Haziran 1911

Rozwadow, Polonya

Laura, Polonya’nın güneydoğusundaki Rozwadow kasabasında yaşayan bir Yahudi ailesinin beş çocuğundan biriydi. Yahudiler kasaba nüfusunun neredeyse üçte ikisini oluşturuyordu. Laura'nın babası bölgedeki ailelere tahıl, patates ve diğer ürünleri sağlayan bir toptancıydı. Laura kasabadaki devlet okullarından birine gidiyordu.

1933–39: Eylül 1939'da Nazi-Sovyet anlaşmasının sonucunda Almanya ve Sovyet Birliği, Polonya'yı bölüştüler. Kasabamız sınır çizgisinin üzerindeydi. 24 Eylül'de Almanlar Rozwadow'a ulaştığında kasabadaki çoğu Polonyalı onları gördüğüne memnundu. Sonra Ekim başında evlerimizi boşaltmamız emredildi. 24 saat içinde San River nehrinden Sovyet bölgesine geçmemiz söylendi. Polonyalı hizmetçimiz ve arkadaşları, biz yanımızda götürmemize izin verilen birkaç eşyayı alırken bize güldüler.

1940–44: Almanların Sovyet Birliği'ni işgalinin arifesi, Haziran 1941'de, Sovyet güçleri sınırının yakınındaki Yahudileri Sovyet sınırlarının içersine tahliye etti. Kısaca doğuya gidip orada çalışmamız emredildi. Bir vagona 60 kişi, sıkış tepiş trenlere doldurulduk. Vagonlarda pencere olmadığı için yazın sıcağı dayanılmazdı. Tuvaletlerin yetersizliği aşırı kalabalığın pis kokusunu arttırıyordu. Ara sıra yeşillikli bol sulu bir çorba içmek için trenden ayrılmamıza izin veriyorlardı. Ural dağlarında aç ve bitap, varıncaya kadar üç hafta geçirdik.

Laura 1943'te kurtuluncaya kadar Urallar'daki toplama kampında çalıştırıldı. 1949'da Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmeden önce Kazakistan, Varşova ve Almanya'daki mülteci kampında yaşadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.