Leo Falkenstein

Leo Falkenstein

Doğum: 30 Temmuz 1874

Hochneukirch, Almanya

İki kardeşi olan Leo, Köln'ün 35 kilometre kuzeybatısındaki küçük Hochneukirch kasabasında büyüdü. Leo büyüdüğünde babasının “Isak Falkenstein ve Oğulları” adlı sigara dükkânında çalışmaya başladı. Leo ve karısı Bertha, Leo'nun ailesinin evinin yanındaki evde yaşıyordu. Leo ve Bertha'nın Yahudi inancına göre yetiştirdikleri altı çocukları oldu.

1933–39: Kızımız Johanna biz Hochneukirch'teyken eve bizimle birlikte yaşamaları için iki kız getirmişti. Johanna'nın eşi Carl, iş bulmakta zorlanıyordu. Bu, kısmen Naziler birkaç yıl önce başa geldiğinden beri artan Yahudilere karşı ayrımcılık nedeniyleydi. Kızlar, büyük arka bahçemizde oynamayı ve büyükannelerine bahçeden orkide, çiçek ve meyve toplamasında yardım etmeyi seviyorlar.

1940–42: Birkaç hafta önce Bertha ile birlikte Çekoslovakya'daki Theresienstadt gettosuna sürüldük. Ailemizi ve sahip olduğumuz çoğu şeyi arkamızda bırakmak çok üzücüydü. Burada yaşamak gücümüzü daha da sınıyor. Gettodan sürekli insanları “doğuya” götüren konvoylar kalkıyor. Buradan sürülme tehdidi her gün içimizde. Pislik içinde, kötü ısıtılan barakalarda yaşıyoruz. Evden getirdiğimiz yiyecekler bitti ve burada bize verilen yiyecek yetersiz. Benim gibi uzun boylu ve iri bir erkek nasıl hayatta kalmayı umut edebilir?

Leo, 1942 yılında 67 yaşındayken Theresienstadt’ta hayatını kaybetti. Eşi Bertha ise 1944 yılının Mayıs ayında Auschwitz'e gönderildi ve burada hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.