Ludmilla Schatz

Ludmilla Schatz

Doğum: 10 Kasım 1896

Tulchin, Ukrayna

Ludmilla, Çarlık Rusyası altındaki Ukrayna'nın güneybatısındaki küçük bir sanayi şehrindeki bir Yahudi ailesinin dört çocuğundan biriydi. Ludmilla, Odessa'da büyüdü ama babası Rusya iç savaşı sırasında öldürülünce Ludmilla ve annesi, 1919'da şehri terk etti. Ludmilla ve annesi, Fransa'ya göç edip Paris'in yakınlarında bir yere yerleşti. 1930'da Ludmilla, evlendi ve bir kız dünyaya getirdi.

1933–39: Rusça, Fransızca ve Almanca bilgisiyle Ludmilla, kozmopolit Paris'te rahat hissediyordu. Ludmilla, piyano öğretmeni olarak çalışıyor, kızı Nadine ise ilkokula gidiyordu. Annesi Rosalia, onunla birlikte yaşıyordu. Fransa Eylül 1939'da Almanya'ya karşı savaş ilan ettiğinde Ludmilla ve ailesi, Brittany kıyısındaki Saint-Marc-sur-Mer adında küçük bir köye taşındı.

1940–42: Almanlar, Haziran 1940'ta Saint-Marc-sur-Mer'i işgal etti. Kısa bir süre sonra Ludmilla ailesini yakınlardaki Nantes şehrine taşıdı. Nantes'te Fransız yetkileri, işgalci Almanlarla işbirliği yapıyor ve Yahudi karşıtı—özellikle de Ludmilla gibi yabancı Yahudilere karşı—yasaların uygulanmasına yardım ediyordu. O ve kızı, Fransız polisi tarafından Nantes'te tutuklandı. Ludmilla'yı kızından ayırdılar ve Angers'teki Alman yetkililere teslim ettiler. Kızının “doğuda çalışmaya” gönderildiğini söylediler.

Ludmilla, 20 Temmuz 1942'de Auschwitz’e sürüldü ve ardından orada hayatını kaybetti. 45 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.