Matvey Gredinger

Matvey Gredinger

Doğum: 2 Haziran 1921

Vertujeni, Romanya

Matvey, üç çocuklu Yahudi bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Gredinger ailesi, Romanya'nın bir bölgesi olan Bessarabia'daki Vertujeni kasabasında yaşıyordu. Babasının et, özellikle tavuk eti, hazırlayıp sattığı ve kasaplık yaptığı bir koşer dükkânı vardı. Matvey, Yahudi tarihi ve İbranice öğrendiği bir Yahudi okuluna gidiyordu.

1933–39: Diğer kasabalarda Yahudi karşıtı grupların—özellikle de Millî Hıristiyan Savunma Birliği'nin—Romanyalı Yahudileri taciz ettiklerine hatta bazen onlara saldırdıklarına dair söylentiler duyuyorduk. Kasabamızda sadece küçük gruplar bize eziyet ediyordu. Yedinci sınıfı bitirdikten sonra 1934 yılında Romanya'nın başkenti Bükreş'e giderek bir tekstil fabrikasında çalışmaya başladım. Ben şehir dışındayken ailem Vysoka kasabasına taşınmıştı.

1940–44: 1940 yılında ailemi ziyaret ettiğim sırada Sovyetler Bessarabia'yı işgal etti. Bir yıl içinde de bölge Almanların eline geçti. Romanyalı askerler bir anda Yahudileri vurmaya başlamıştı. Evimizi barikatlarla korumaya çalıştık ama askerler içeri girdi. Sürüklenerek dışarı çıkarıldığımda bir asker bana ateş etti ve kurşun boynuma isabet etti. Oraya yığılıverdim. Bilinçsizdim ama yaşıyordum ve bir kan gölünün içinde yatıyordum. Sonra askerler bir kibritle nefes alıp almadığımı kontrol etti. Ölü taklidi yapıyordum. Üzerime taş yığıp gittiler. Karanlık çökünce kalktım ve ormana koştum.

Matvey yakınlardaki bir kasabaya kaçmıştı fakat ertesi gün Almanlar geldi. Ukrayna'daki zorunlu çalışma kamplarından birine gönderildi. Matvey, 1944'te Kızıl Ordu tarafından kurtarıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.