Maurits Wijnberg

Maurits Wijnberg

Doğum: 11 Ocak 1918

Leek, Hollanda

Maurits, Leek kasabasında yaşayan dindar Yahudi ailenin dört çocuğundan biriydi. 12 yaşındayken Wijnberg ailesi, bir koşer otel işlettikleri Zwolle kasabasına taşındı. Maurits aynı yıl içinde menenjit hastası oldu. İyileştikten sonra kaçırdığı dersleri telafi etmek için çok çalıştı ve parlak bir öğrenci oldu.

1933–39: Maurits, küçük kız kardeşi ile birlikte yerel siyonist kuruluşta etkin bir biçimde yer alıyordu. Grubun etkinliklerinden biri de Filistin (Yişuv) için para biriktirmekti. Her Sebt'te Maurit'in annesi ve babası kız kardeşiyle birlikte yürüyüşe çıkardı. Maurits ve erkek kardeşleri ise evde kart oynarlardı. Bu Sebt'te izin verilmeyen bir şeydi. Bu nedenle aile geri döndüğünde oğlanlar hemen kartları masanın altına saklardı.

1940–43: Maurits'in babasının 1941 Nisan'ında hayatını kaybetmesinden sonra Maurits, annesinin oteli işletmesine yardımcı oldu. Kız kardeşiyle birlikte erken kalkıp misafirler için kahvaltı hazırlarlardı. Almanlar 1942'de oteli ele geçirdiler (Aryanlaştırma) ve Wijnberg ailesi küçük bir kulübeye taşınmaya zorlandı. Maurits, Ağustos ayında kız arkadaşı Bep Jacobs ile evlendi ve beraber saklandılar. Saklanmaya devam ederlerse akrabalarının sürülebileceğini duyunca dışarı çıktılar. Maurits, 1942 Eylül'ünde Hollanda'daki çalışma kampına gönderildi.

Maurits, 31 Ocak 1943'te çalışma kampından Auschwitz'e gönderildi ve burada hayatını kaybetti. 25 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.