Max Gutmann

Max Gutmann

Doğum: 23 Kasım 1923

Radauti, Romanya

Max, Romanya'nın Ukrayna sınırı yakınlarındaki bir ticaret ve orman ürünleri merkezi olan Radauti kasabasında büyüdü. Gutmann ailesinin geleneksel bir Yahudi evi vardı. Max'in babası yerel Yahudi topluluğunun yönetim kurulundaydı. Max'in babası hububat, yem ve hayvancılık ile uğraşıyordu. Ayrıca Romanya ordusu için at tedarikçisiydi.

1933–39: Lisa adlı küçük atım, diğer atlarla birlikte ahırımızda tutuluyordu. Gittiğim ortaokul yarı özeldi. Okul devletindi fakat her öğrencinin katılmak için belirli bir vergi ödemesi gerekiyordu. Okuldan sonra bazen özel bir öğretmenle İbranice çalışırdım. 1938'de ben 15 yaşındayken gazetelerde Almanya’daki Yahudilerin haklarını ve mallarını kaybettiğiyle ilgili haberler okudum. Ailem, benzer kısıtlamaların Romanya’daki bizlerin de başına gelmesinden korkuyordu.

1940–44: 1940 yılının Haziran ayında babam, Romanyalı faşist Demir Muhafız üyeleri tarafından bir trenden atılarak yaralandı. Altı ay sonra yaraları yüzünden hayatını kaybetti. Romanyalılar, 1941 Ekim'inde Radauti Yahudilerini sürdüklerinde doğuya, Transnistria'daki bir gettoya gönderildik. Orada bir odada çoğunlukla akrabalarımızdan oluşan 16 kişiyle yaşıyorduk. Bir kesimhanede çalışıyordum. Kemik, deri ve organları atarken yüzlerce aç insan toplanır ve bir parça almak için kavga ederdi. Acı içinde geçen üç yıldan sonra 1944 yılının Mart ayında Sovyetler tarafından kurtarıldık.

Max savaştan sonra Radauti'ye döndü. 1958'de Viyana'ya gitti ve 1959'da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.