Milica Popovic Kuhn

Milica Popovic Kuhn

Doğum: 1895

Sremska Mitrovica, Yugoslavya

Milica, Yugoslavya’nın Hırvat kısmında Sırp Ortodoks toprak sahibi dokuz çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1922’de Milica, Katolik Sırp Milan Kuhn ile Sırp Ortodoks kurallarına göre evlendi. Çift, Milan’ın hidroelektrik projelerinde çalıştığı Yugoslavya’nın Makedonya kısmına taşındı. Çift, 1932’de genç kızlarıyla Kuzey Yugoslavya’da yaşamak üzere döndü.

1933–39: Kuhn ailesi, Milan’ın bölgeyi su baskınından korumaktan sorumlu su mühendisi olarak çalıştığı Voyvoda bölgesindeki Zrenjanin şehrinde yaşadı. Milica, yemek pişirmekten ve yemekli davetlere ev sahipliği yapmaktan hoşlanıyordu. Evde de antika mobilya restorasyonu yapıyordu. XVI. Louis ve Chippendale tarzlarında uzmandı. 1938’de aile Novi Sad şehrine taşındı.

1940–44: 27 Mart 1941’de Yugoslavya Almanya ile ittifak antlaşmasını sonlandırdıktan iki gün sonra Sırp subaylar, Yugoslav hükümetini devirdi. 6 Nisan’da Almanya Yugoslavya’yı işgal etti. Dört gün sonra—Kuhn’ların yaşadığı Sremska Mitrovica’da dâhil olmak üzere—Hırvatistan’da Hırvat faşistler iktidara geldi. Yeni hükümet Sırpları, Yahudileri ve Çingeneleri düşman olarak niteledi. Sırp karşıtı kanunlar çıkarıldı. Milica, Katolik olmaya zorlandı ve kocasıyla Katolik kurallarına göre yeniden evlendirildi.

3 Şubat 1942’de Milica ve kocası, Hırvat faşistler tarafından makineli tüfekle taranarak öldürüldü. 46 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.