Mina Beker

Mina Beker

Doğum: 6 Mayıs 1902

Jonava, Litvanya

Mina Friedman adıyla dünyaya gelen Mina, Litvanya'nın Jonava kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin dört kızından en küçüğüydü. Mina 18 yaşındayken odun tüccarı olan Osser Beker ile evlendi. Evli çift, Mina'nın terzilik yaptığı Jonava kasabasına yerleşti. Beker ailesinin iki kızı ve iki oğlu oldu. Ancak büyük oğulları çocukluğunda geçirdiği bir kaza sonucu hayatını kaybetti.

1933–39: Mina'nın oğlu Abe, Jonava'daki bir Yahudi din okuluna gidiyordu. Mina, Yahudilik eğitimini kapsamlı olarak aldığı için kızlarını evde eğitmeye karar verdi. Mina ayrıca İncil'in Yidce çevirisini kullanarak kasabadaki kadınlara ve çocuklara Yahudilik dersleri veriyordu. Eşi 1937'de bir iş gezisindeyken hayatını kaybetti. Mina, yaklaşık bir yıl sonra ailesini Kovno'ya taşıdı. Burada #20 Luksus Gatve adresinde oturuyorlardı.

1940–44: 22 Haziran 1941'de Almanya, Litvanya'yı işgal etti ve iki gün sonra Kovno'ya ulaştı. Temmuz ayında Beker ailesi, iki yıl boyunca tutsak kaldıkları şehir gettosuna götürüldüler. Aile 1943'te Kovno dışına, bir Nazi infaz bölgesi olan Ninth Fort'a gönderildi. Beker ailesi, orada birkaç gün kaldıktan sonra gettoya geri getirildi. Onlara geri getirilmelerinin nedeninin, tüm esirleri öldürmeye yetecek kadar mermileri bulunmaması olduğu söylendi. Bir hafta sonra Mina ve kızları Stutthof'taki bir Nazi kampına gönderildiler.

Mina, Baltık kıyısındaki Stutthof'ta 1944'ün sonunda ya da 1945'in başında gaz odasında can verdi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.