Nelly Adler

Nelly Adler

Doğum: 28 Şubat 1930

Liege, Belçika

Nelly, Doğu Belçika'nın Fransızca konuşulan sanayi şehri Liege'de yaşayan bir Yahudi ailenin üç kızından en küçüğüydü. Yidce konuşan ailesi, oraya Çekoslovakya'dan Nelly doğmadan bir yıl önce taşınmıştı. Adler ailesi, büyük bir kısmı Katolik olan şehirdeki birkaç Yahudi aileden biriydi. Nelly, okulda arkadaşlarıyla Fransızca konuşarak büyüdü.

1933–39: Adler ailesinin dairesi Liege'de bir Katolik Kilisesi'nin karşı sokağında, bir kafenin üstündeydi. Ailesi, evlerinden başarılı bir şekilde terzilik işi yürütüyordu. Nelly, devlet okuluna gitti ve bir çok Katolik kız arkadaş edindi. Dindar annesi, o ve kız kardeşlerinin İbranice de çalıştıklarından emin oluyordu.

1940–44: Almanlar şehrini işgal ettiğinde Nelly 10 yaşındaydı. İki yıl sonra Yahudi oldukları için Nelly ve kız kardeşleri zorla okuldan alındılar. Bazı Katolik dostlar, Adler ailesinin sahte evrak almasına yardım etti ve yakın bir köyde onlara bir ev kiraladılar. Bir Pazar—hasta babası hastaneye yatırıldıktan iki gün sonra—Gestapo, saat sabah 5'te Nelly'nin evine geldi. Köyde Yahudilerin olduğunu duymuşlardı. Nelly'ye babasının nerde olduğunu sordular. Nelly doğruyu söyledi ama Gestapo yalan söylediği gerekçesiyle onu tokatladı.

Evdeki herkes tutuklandı ve sürüldü. Nelly, 21 Mayıs 1944'te Auschwitz'de gaz odasında can verdi. 14 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.