نلی آدلر  Nelly Adler

نلی آدلر Nelly Adler

تاریخ تولد: ۲۸ فوریهٔ ۱۹۳۰

لی Liege, بلژيک

نلی در خانواده‌ای یهودی در شهر لیژ، یکی از شهرهای فرانسوی زبان و صنعتی شرق کشور بلژیک به دنیا آمد. وی از دو خواهرش جوان‌تر بود. . پدر و مادر او که به زبان ییدیش صحبت می‌کردند یک سال قبل از به دنیا آمدن نلی از کشور چکسلاواکی به آنجا نقل مکان کرده بودند. خانواده‌ی آدلر جزو یکی از معدود خانواده‌های یهودی در یک شهر کاتولیک بودند. نلی در مدرسه با دوستانش به زبان فرانسه صحبت می‌کرد.

۱۹۳۳-۳۹: آپارتمان خانواده‌ی آدلر در طبقه‌ی بالای یک کافه قرارداشت و روبروی آن یک کلیسای کاتولیک بود. پدر و مادر او از طریق خیاطی در خانه، کسب و کار موفقی داشتند. نلی در مدرسه‌ی دولتی تحصیل می‌کرد و دوستان کاتولیک زیادی داشت. مادر مذهبی او، تلاش می‌کرد که او و خواهرانش عبری را هم فرا بگیرند.

۱۹۴۰-۴۴: نلی ۱۰ ساله بود که آلمانی‌ها شهر لیژ را اشغال کردند. دو سال بعد، نلی و خواهرش به دلیل یهودی بودن، از مدرسه اخراج شدند. بعضی از دوستان کاتولیک خانواده، کمک کردند که آنها هویت جعلی بگیرند و در یک روستای نزدیک برای آنها خانه اجاره کردند. در یکی از یکشنبه‌ها، دو روز بعد از آنکه پدر نلی به دلیل مریضی در بیمارستان بستری شد، نیروهای گشتاپو در ساعت ۵ صبح به خانه‌ی آنها آمدند. آنها شنیده بودند که در این خانه یک خانواده‌ی یهودی زندگی می‌کنند. آنها به دنبال پدر نلی بودند. نلی به آنها واقعیت را گفت ولی نیروهای گشتاپو او را به دلیل دروغگویی کتک زدند.

همه‌ی افراد خانه در آن روز بازداشت و تبعید شدند. نلی در ۲۱ مه سال ۱۹۴۴ در آشویتس با گاز کشته شد. او ۱۴ ساله بود.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.