Nenad Dusan Popovic

Nenad Dusan Popovic

Doğum: 17 Haziran 1909

Sremska Mitrovica, Yugoslavya

Nenad, Yugoslavya'nın Doğu Hırvat topraklarında yaşayan ve toprak sahibi olan dokuz çocuklu Sırp Ortodoks bir ailenin en küçük çocuğuydu. I. Dünya Savaşı'nda Popovic ailesi, o sırada Sırbistan'la savaş hâlinde olan Avusturya-Macaristan ordusu tarafından Vukovar'a gönderilmişti. 1928 yılında Belgrad'a yerleşerek Belgrad Üniversitesi'nde başladığı hukuk fakültesinden 1932'de mezun oldu.

1933–39: Hukuk alanındaki uzmanlığım, ekonomi üzerineydi. Belgrad'taki Yugoslavya merkez bankasının ekonomik araştırmalar biriminde çalışmaya başladım. Aynı zamanda Time gazetesinde de editörlük yapıyordum. Faşizme karşı olduğumu hiç gizlemiyordum ve faşist fikirlerin Avrupa'ya bu kadar hızlı yayılmasından da endişe duyuyordum. Eylül 1939'da Avrupa'da savaş patlak verince Yugoslavya, tarafsızlığını ilan etti.

1940–44: 27 Mart 1941'de Yugoslavya'nın Almanya'yla anlaşma imzalayarak müttefik olmasından iki gün sonra Sırp subaylar, Yugoslav hükümetini düşürdü. 6 Nisan sabahı Almanlar, buna karşılık olarak Belgrad'ı bombaladı. Oturduğum apartmanın bombalandığını gördüm. Evden birkaç dakika önce çıkmıştım. Anahtarlarımı bir kenara attım. Üzerimdeki kıyafetlerden başka hiçbir şeyim yoktu. Direnişe katılmak üzere yola çıktım. Fakat bunu asla başaramadım. Saraybosna'da Almanlar tarafından yakalandım ve siyasi tutuklu olarak Almanya'ya götürüldüm.

Nenad, 16 Nisan 1945'te Bergen-Belsen toplama kampındayken kurtarıldı. Savaş sona erdikten sonra Yugoslavya'ya döndü ve diplomat olarak görev yaptı. 1961’de de Amerika'ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.