نناد دوسان پوپویچ Nenad Dusan Popovic

نناد دوسان پوپویچ Nenad Dusan Popovic

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۰۹

سرمسکا میترویسا, یوگسلاوی

نناد کوچکترین فرزند از نه فرزند یک زمین‌دار ارتدکس صرب در بخش کرواسی شرقی در یوگسلاوی بود. در حین جنگ جهانی اول، خانواده‌ی پوپویچ توسط ارتش اتریش- مجار، به ووکوار(Vukovar) منتقل شدند که بعد با صربستان وارد جنگ شد. در ۱۹۲۸ نناد به بلگراد نقل مکان کرد و در آنجا به دانشگاه رفت و با مدرک حقوق در ۱۹۳۲ فارغ التحصیل شد.

۱۹۳۳-۳۹: تخصص من حقوق مرتبط با اقتصاد بود. من کاری در بخش تحقیقات اقتصادی بانک مرکزی یوگسلاوی در بلگراد پیدا کردم. همچنین به عنوان ویراستار روزنامه‌ی تایم کار می‌کردم. من آشکارا ضد فاشیست بودم و از سرعت گسترش فاشیست در اروپا آگاهی داشتم. هنگامی که در سپتامبر ۱۹۳۹ جنگ در اروپا گسترش یافت، یوگسلاوی اعلام بی طرفی کرد.

۱۹۴۰-۴۴: در ۲۷ مارس ۱۹۴۱، دو روز پس از اعلام اتحاد یوگسلاوی با آلمان، افسران ارتش صربستان، دولت یوگسلاوی را ساقط کردند. در صبح ۶ آوریل، آلمانی‌ها با یک حمله غافلگیرانه، بلگراد را بمباران کردند. من فقط چند دقیقه بود که از آپارتمانم بیرن آمده بودم که دیدم که در حال فرو ریختن است. کلیدهایم را دور انداختم و فقط با مقداری لباس رفتم تا به مقاومت بپیوندم. اما هرگز موفق نشدم. من در سارایوو توسط آلمانی‌ها دستگیر شدم و به عنوان زندانی سیاسی از آلمان سر در آوردم.

در ۱۶ آوریل ۱۹۴۵، نناد از بازداشتگاه برگن بلزن آزاد شد. پس از جنگ او به یوگسلاوی برگشت و به عنوان دیپلمات خدمت کرد. او در سال ۱۹۶۱ به آمریکا مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.