Nesse Galperin

Nesse Galperin

Doğum: 28 Mart 1928

Siauliai, Litvanya

Nesse, Yidce adıyla Shavl olarak bilinen Siauliai kasabasında yaşayan dindar bir Yahudi ailede dünyaya geldi. Ailesinin günlük ürünler sattığı bir dükkânı vardı. Şehir, yaklaşık 10.000 kişiden oluşan etkin Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapıyordu. Şehirde bir düzinenin üzerinde sinagog vardı. Şehir, etkileyici kültürel ve sosyal kuruluşları ile tanınıyordu.

1933–39: Ailem, çok dindardı ve tüm Yahudi kanunlarına uyardı. İbranice okulundan mezun oldum ve sevgi dolu bir ailede büyütüldüm. Ailemde topluluğun ve şefkatin değeri, her zaman önemli olmuştur. 1939'da Almanya'nın Polonya'yı işgal etmesinden sonra Lodz şehrinde yaşayan akrabalarımızdan Yahudilere korkunç bir şekilde davranıldığını duyduk. Buna inanamadık. Komşu dediklerin nasıl olur da seni kınarlar ve sana yardım etmek için bir şeyler yapmazlar?

1940–44: 26 Haziran 1941'de Almanlar şehrimizi ele geçirdi. SSCB işgalinin üzerinden dört gün geçmişti. Sonraki haftalarda SS infaz birlikleri ve Litvanyalı işbirlikçiler, Kuziai ormanı yakınlarında yaklaşık 1.000 Yahudiyi vurarak öldürdü. Ağustos'ta bir gettoya taşınmaya zorlandık. Orada sürekli açlık ve korkuyla yaşıyorduk. Gettoda kadın, erkek ve çocukların ölüme gönderildiği birçok "seçim" gördüm. Babam da onlardan biriydi. 1944'te Sovyet ordusu yaklaşıyordu. Geri kalan Yahudiler Stutthof toplama kampına sürüldü. Orada bana 54015 numarası verildi.

Nesse, Stutthof'tan birkaç farklı kampa aktarıldı ve 1945 yılının Ocak ayında bir ölüm yürüyüşüne gönderildi. Çok az yiyecekle dondurucu kış soğuğuna gönderilen birçok mahkum hayatını kaybetti. Nesse, 10 Mart 1945'te Sovyet birlikleri tarafından kurtarıldı. 1950'de Almanya'nın Feldafing bölgesindeki mülteci kampında beş yıl geçirdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.