Norbert Yasharoff

Norbert Yasharoff

Doğum: 18 Şubat 1930

Sofya, Bulgaristan

Norbert, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yaşan Yahudi bir ailenin çocuğuydu. Tanınmış bir avukat ve aynı zamanda Yahudi topluluğunda etkin olan babası, şehrin Yahudi yetimlerine yapılan yardımlara liderlik ediyordu. Sofya, 1930'ların ortalarında Bulgaristan'da yaşayan 50.000 Yahudi'nin yaklaşık yarısını barındırıyordu.

1933–39: 1 Eylül 1939'da bir aile gezisindeyken radyoda savaşın (II. Dünya Savaşı) başladığını duyduk. Ailem endişeyle birbirine bakıyordu. Şimdi bize ne olacaktı? Bulgaristan Almanya ile yakın ilişkiler içindeydi. Bu nedenle korkuyorduk. Gazete bayisinde ilk kez gazetelerde Yahudi karşıtı başlıklar gördüm. Hepsi de Yahudilerin "uluslararası komplosundan" bahsediyordu. Babamdan olanları bana anlatmasını istedim. Olayları kavramakta güçlük çekiyordum.

1940–44: 1943 yılının Mayıs ayında ailem, Kuzey Bulgaristan'ın Pleven şehrine gönderildi. Sürülmemiz başkalarından duyduğumuz gibi olmadı. Ailemizle yaşıyorduk ve hatta devlet okuluna bile gidiyordum. Sovyet ordusu 9 Eylül 1944'te ülkeye ulaştı. Bulgar partizanlar, dağlardan indi ve kasaba yetkililerini toplamaya başladı. O sırada sokaktaydım ve onlara yardım ettim. Emniyet müdürü silah zoruyla tutulurken ceplerini aradım. Adamdan daha çok titriyordum.

Norbert savaştan sonra liseyi Sofya'da bitirdi. 1948'de İsrail'e göç etti ve daha sonra da Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.