نوربرت یاشاروف  Norbert Yasharoff

نوربرت یاشاروف Norbert Yasharoff

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۹۳۰

صوفیه, بلغارستان

نوربرت در یک خانواده‌ی یهودی در صوفیه، پایتخت بلغارستان به دنیا آمد. پدرش که وکیل برجسته‌ای بود، در جامعه‌ی یهودیان فعال و ریاست کمیته‌ی امداد بچه‌های یتیم یهودی را بر عهده داشت. در طی اواسط دهه‌ی ۱۹۳۰، تقریباً نیمی از یهودیان بلغارستان که تعدادشان ۵۰،۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شد در صوفیه سکونت داشتند.

۱۹۳۳-۳۹: در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹، هنگامی که به همراه خانواده در مسافرت بودیم، از رادیو شنیدیم که جنگ [جنگ جهانی دوم] آغاز شده است. والدینم با نگرانی به هم نگاه کردند؛ چه اتفاقی برایمان خواهد افتاد؟ بلغارستان روابط نزدیکی با آلمان داشت برای همین ما ترسیده بودیم. من روی دکه‌های روزنامه‌ فروشی برای نخستین بار روی روزنامه‌ها، تیتر ضد یهود مبنی بر «توطئه‌ی بین‌المللی» یهودی‌ها را دیدم. از پدرم خواستم به من در فهمیدن اوضاع کمک کند.

۱۹۴۰-۴۴: در مه ۱۹۴۳، خانواده‌ام به پلون در شمال بلغارستان تبعید شدند. این مانند تبعیدهایی نبود که درباره‌ی آن شنیده بودیم. ما با اقواممان زندگی می‌کردیم و من به مدرسه دولتی می‌رفتم. ارتش شوروی در ۹ سپتامبر ۱۹۴۴ وارد آنجا شد. پارتیزان‌های بلغار از کوهستان‌ها پایین آمدند و شروع به دستگیری مقامات شهری کردند. آن زمان من در خیابان بودم و به آنها کمک کردم. هنگامی که من جیب‌های رئیس پلیس را در حالیکه تفنگ به سویش نشانه‌ رفته بود جستجو می‌کردم بیشتر از او از ترس می‌لرزیدم.

نوربرت پس از جنگ، دبیرستان را در صوفیه به پایان برد. در ۱۹۴۸ او به اسرائیل و سپس به ایالات متحده مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.