Odon Jerzy Wos

Odon Jerzy Wos

Doğum: 18 Kasım 1925

Varşova, Polonya

Odon, Polonya’nın başkenti Varşova’da dindar Katolik bir ailenin dört çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Babası, 1930’da kendi tekstil işini başlatmadan önce bir Polonya ticaret gemisinde çalışıyordu. Odon 8 yaşındayken aile, Royal Castle ve Vistula Nehri yakınlarında bulunan konforlu bir daireye taşındı. 1932’de Odon ilkokula gitmeye başladı.

1933–39: Eylül 1938’de ortaokula başladım. Almanya’da büyüyen tehlikeyi sezen babam, Fransızcaya ek olarak Almanca öğrenmemi öğütledi. 1 Eylül 1939’da okulun başladığı gün Almanlar Polonya’ya saldırdı. Dört hafta sonra Varşova’yı bombaladılar. Her yerde ceset ve kan vardı. 29 Eylül’de Varşova teslim oldu.

1940–44: 16 yaşında Polonya Yeraltı Direniş Örgütü’ne [Armia Krajowa] katıldım. Dövüş ve kundaklama konusunda eğitildim. 1 Ağustos 1944’te Varşova ayaklanması başladı. Ana posta ofisi gibi Almanların iyi korunan yerlerine yapılan saldırılara birliğimle katıldım. Ağustos ortasında Varşova’nın kuşatma altındaki Eski Şehri’ne 0.9 m. genişliğindeki kanalizasyon borularından mühimmat dağıtmaya gönüllü oldum. 22.6 kg’lık bir çuvalı göğsüme bağladım ve gidişte altı saat dönüşte 4 saat emekledim. 63 gün süren çatışmanın, bombardımanlarla ve toplarla dövülmenin ardından 3 Ekim’de teslim olduk.

Odon daha sonra Avusturya’da bir POW (savaş esiri kampı) kampına götürüldü. Buradan 20 Nisan 1944'te İsviçre’ye kaçtı. Fransa’da Müttefiklerle çarpışan Polonya birliklerine katıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.