Paul Matasovski

Paul Matasovski

Doğum: 17 Aralık 1923

Bacau, Romanya

Paul, dindar bir Yahudi ailenin üç çocuğundan biriydi. Orta Boğdan'da Yahudi nüfusunun çok olduğu küçük bir şehirde yaşıyorlardı. Paul'un Ukraynalı babası, Birinci Dünya Savaşı sırasında Romanya'da konumlanmıştı ve 1917 Rus Devrimi'nden sonra Ukrayna'ya dönmektense Romanya'da kalmayı tercih etmişti.

1933–39: Ailemiz Yahudi bayramlarını kutlardı. Özel yemeklerinden ve yeni giysileri gösterme fırsatından dolayı Hamursuz bayramına bayılırdım. Radyoda Almanya'daki Nazileri duymuştuk. Bizim ülkemizde Yahudi Karşıtı Demir Muhafız gittikçe daha da popüler oluyordu. Eylül 1939'da bir gün ilk defa savaşın belirtilerini gördüm: Geri çekilen Polonya askerleri sokağımızdan atla geçtiler. Aç ve susuz gözüküyorlardı.

1940–44: Faşist Demir Muhafız başa geçmişti. Yahudi olduğum için yüzleşmek zorunda kaldığım birçok tedbirden ilki, devlet okulundan atılmak oldu. Arkadaşlarım ve ben pasif kalmayı reddettik. Bir radyo kurup yabancı yayınları dinlemek ilk savunma hareketimizdi. Sabun kalıplarının içinde haber taşıyarak ve Alman tanklarının içine kum koyarak yeraltı örgütüne yardım ediyorduk. Elektrik kablolarını keserek Alman ordusu için üniforma yapan zorunlu işçi olarak çalıştığım bir fabrikanın üretimini sabote ettik.

Sabotaj yaptığından şüphelenilen Paul, Romanya polisi tarafından tutuklanıp işkence gördü. Ancak 1944'te Sovyet birliklerinin Romanya'yı işgalinden hemen önce serbest bırakıldı. 1972'de Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.