پائول ماتاسوفسکی  Paul Matasovski

پائول ماتاسوفسکی Paul Matasovski

تاریخ تولد: ۱۷ دسامبر ۱۹۲۳

باکائو, رومانی

پائول یکی از سه فرزند خانواده‌ای یهودی بود. آنها در شهری کوچک با جمعیت بزرگی از یهودیان در مولداوی مرکزی زندگی می کردند. پدر پائول که در اوکراین متولد شده بود در طی جنگ جهانی اول به رومانی آمده و بعد از انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷ تصمیم گرفته بود در رومانی بماند و به اوکراین بازنگردد.

۱۹۳۳-۳۹: خانواده‌ی ما اعیاد یهود را برگزار می‌کرد. من عید فطیر را به دلیل غذاهای خوشمزه و مخصوصش و همچنین داشتن فرصتی برای نشان دادن لباس های جدیدمان دوست داشتم. ما از رادیو در مورد نازی ها در آلمان شنیدیم. در کشور ما گارد آهنی ضد یهود رفته رفته داشت معروف می شد. صبح یکی از روزهای سپتامبر ۱۹۳۹ من نشانه هایی از شروع جنگ را برای اولین بار مشاهده کردم. سربازان لهستان که عقب نشینی کرده بودند از خیابان ما می گذشتند. آنها تشنه و گرسنه بودند.

۱۹۴۰-۴۴: قدرت به دست گارد آهنین فاشیست افتاد. اخراج شدن از مدرسه دولتی یکی از آزار و اذیت هایی بود که من به خاطر یهودی بودنم متحمل شدم. من و دوستانم نمی توانستیم بنشینیم و هیچ کاری نکنیم. اولین اقدام ما ساختن یک رادیو و گوش کردن به ایستگاه هایی بود که از خارج از کشور پخش می شد. ما با فرستادن اخبار در میان بسته‌های صابون و ریختن ماسه در مخازن گاز آلمانی ها به جنبش مقاومت زیرزمینی کمک می کردیم. ما درکارخانه‌ی تولید یونیفرم آلمانی‌ها که من به صورت اجباری در آن کار می‌کردم، سیم های برق را قطع کردیم و با اینکار تولید آنها را خراب کردیم.

پائول که مظنون به خرابکاری بود توسط پلیس رومانی دستگیر و شکنجه شد اما درست قبل از اینکه سربازان شوروی در سال ۱۹۴۴ به رومانی حمله کنند، آزاد شد. وی در سال ۱۹۷۲ به ایالات متحده رفت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.